Ovi izbori pokazali su da američka demokracija funkcionira unatoč Trumpu

AMERIČKI predsjednik Donald Trump sinoć se iz Bijele kuće obratio javnosti i još jednom ponovio svoje neutemeljene tvrdnje da demokrati pokušavaju ukrasti predsjedničke izbore u korist njegovog protukandidata Joea Bidena.
>> Trump spomenuo pobjedu, tri velike TV kuće prekinule njegov govor
>> Trump tvita usred noći, Twitter mu sakrio objavu
Novi niz Trumpovih laži o izbornoj krađi
“Oni ne žele da itko gleda dok se glasovi broje. Ne znam zašto. Promatrači u Philadelphiji bili su jako daleko, trebali su im dvogledi. Ništa se nije vidjelo. U Georgii su glasovi pristizali nakon dana izbora. Demokrati znaju da pošteno ne mogu dobiti izbore i zato su poslali poštom toliko listića. Svima sam rekao da će ovo biti. Vidio sam to i prije”, rekao je Trump.
“Želim vam dati podatke kako bismo zaštitili integritet izbora. Ako brojite legalne glasove, ja lagano pobjeđujem. Ako brojite nelegalne, mogu nam pokušati ukrasti izbore. Već sam premoćno pobijedio u brojnim ključnim državama”, dodao je Trump.
Bio je to Trumpov najnoviji pokušaj da omete izborni proces, čime se aktualni američki predsjednik bavi već mjesecima, ponajviše svojim napadom na glasanje poštom, o čemu sustavno širi lažne tvrdnje bez ikakvih dokaza.
Trump protiv američkih institucija
Zapravo se može reći da Trump od početka svojeg mandata radi na demontaži američkih institucija, za koje smatra da bi sve trebale raditi u njegovu privatnu korist zato što je izabran za predsjednika.
Zato je svojedobno i dao otkaz direktoru FBI-a Jamesu Comeyju jer mu je ovaj odbio izreći svoju osobnu lojalnost. To je, doduše, tek jedan od niza primjera Trumpovog podrivanja američkih institucija, koje su se u njegovom predsjedničkom mandatu našle pred vjerojatno najvećim izazovom u svojoj povijesti.
Predsjednički izbori su bili najveći test toga je li američka demokracija sa svojim institucijama preživjela mandat Donalda Trumpa i u ovom trenutku izgleda da itekako jest, unatoč manjim problemima koje je većinom generirao sam predsjednik SAD-a, ponekad uz pomoć Republikanske stranke.
Trumpova je izborna strategija, koju nije krio i koju je mjesecima unaprijed najavljivao, bila da sabotira američki izborni proces i da pobjedu osigura tužbama na sudovima, no da bi ta strategija bila uspješna, bilo je potrebno da se tome pokore i američke institucije, od saveznih država koje u praksi provode predsjedničke izbore pa da sudova, koji su trebali podržati većinom posve neosnovane tužbe Trumpovog tima, usmjerene k tome da se broje samo glasovi za Donalda Trumpa, a oni za Joea Bidena proglase nevažećima iz ovih ili onih razloga.
>> Analiza Trumpova obraćanja: Ostvaruje se scenarij sudnjeg dana
Nije važno što je prebrojavanje glasova sporo, nego je li u skladu s procedurom
Činjenica je da je prebrojavanje glasova trajalo nekoliko dana, što je mnoge potaknulo da američki izborni sustav proglase propalim, no time se zapravo ne vidi šumu od drveća.
Naime, izbori su održani po unaprijed zadanim i svima poznatim pravilima, što uključuje i iz drugih razloga problematični elektoralni koledž te posve neproblematično glasanje poštom, rano glasanje i druge mogućnosti koje savezne države SAD-a nude svojim građanima koji žele glasati na predsjedničkim izborima.
U samom procesu prebrojavanja, Trumpovim lažima unatoč, nisu zabilježene neke veće nepravilnosti, odnosno nikakve koje bi utjecale na rezultat izbora, a izborni proces nisu uspjeli zaustaviti ni Trumpovi obožavatelji koje je suludi predsjednik preko Twittera pozivao da “zaustave brojanje glasova”, što je bio ništa drugo doli diktatorski pokušaj sabotaže demokratskog procesa. I koji je spektakularno propao jer Trumpovi obožavatelji nisu nigdje uspjeli prekinuti prebrojavanje glasova.
>> Trumpovi pristaše masovno dijele navodne dokaze o prevari. O čemu se radi?
>> Dio republikanaca okreće leđa Trumpu zbog njegove priče o krađi glasova
>> Policajci u Arizoni morali čuvati ljude koji broje glasove, pogledajte snimku
Naravno, američka i svjetska javnost su pobjednika američkih izbora navikle doznavati na sam dan održavanja ili u ranim jutarnjim satima sljedećeg dana, ali to nema nikakve veze s važećim izbornim pravilima.
Rezultat predsjedničkih izbora se ne mora znati iste večeri
U prebrojavanju nisu probijeni nikakvi zakonski rokovi, a za jednu funkcionalnu demokraciju je važnije da se poštuju procedure, koliko god traje, nego da se stvari rade na brzinu i mimo pravila. Uostalom, u Europi postoje demokracije u kojima se parlamentarni izbori održavaju u dva kruga pa nitko zbog toga ne tvrdi da su izbori manje legitimni jer traju dulje od jednog dana i jer se malo treba čekati na konačni rezultat. Pa i u Hrvatskoj se službeni rezultati izbora ne objavljuju iste večeri.
Ne treba zaboraviti ni da su ovi predsjednički izbori u SAD-u održani usred pandemije koronavirusa, kao ni da je na njima glasalo rekordnih 150 milijuna ljudi, a ručno prebrojavanje 150 milijuna glasova jednostavno traje.
Ustavni sudac Selanec: U Americi je jako teško ukrasti izbore
O svemu tome je jučer u Indexovom studiju govorio ustavni sudac Goran Selanec, koji je inače doktorirao pravo na Sveučilištu Michigan te je izvrstan poznavatelj američkog pravnog i zakonodavnog okvira, kao i političke situacije.
“U ovom trenutku sve funkcionira, nema kaosa. Zaista je teško ukrasti izbore u Americi”, rekao je Selanec o brojenju glasova.
“Glavno pravilo u federativnom okruženju poput SAD-a je da pravila diktiraju savezne države. Svaka od njih 50 određuje svoja pravila kako će organizirati izborni sustav”, objasnio je Selanec, koji je naglasio da je američki sustav zapravo utemeljen na nepovjerenju. Nikome se ne treba vjerovati na riječ, nego postoje tzv. checks and balances, tj. načini demokratskih provjera cijelog izbornog postupka, kao i drugih procesa odlučivanja.
>> Može li sud spasiti Trumpa od mogućeg poraza?
Trump je poražen demokratski
U sustav su ugrađena i razna veta, koja uključuju i mogućnost podnošenja tužbi, što je Trump pokušao da bi zaustavio prebrojavanje glasova u Pennsylvaniji, ali su sudovi odbili njegove tužbe, što je također u skladu s Ustavom i zakonima.
Jednostavno rečeno, američka je demokracija, po svemu sudeći, preživjela četiri godine predsjedničkog mandata Donalda Trumpa. On je izgubio na demokratskim izborima, osvojivši i manje glasova građana, kao i manje elektoralnih glasova.
Bez obzira na to što Trump nastavlja širiti laži i ne želi priznati poraz, teško je zamisliti da početkom sljedeće godine neće doći do mirnog transfera moći.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz američke predsjedničke izbore instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: američki izbori
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.