Termoelektrane na ugalj na Zapadnom Balkanu zagađuju vazduh šest puta više nego što je dozvoljeno
Kostolac B najveći je zagađivač sumpor dioksidom (SO2) u regionu, uprkos izgradnji postrojenja za odsumporavanje, pokazuje novo, danas objavljeno istraživanje mreže CEE Bankwatch.
Kako se navodi, ukupne emisije sumpor dioksida iz termoelektrana na ugalj u Srbiji, Kosovu, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji su u 2018. godini bili čak šest puta više nego što je bilo dozvoljeno u Nacionalnim planovima za smanjenje emisija (1) koje su zemlje dostavile Sekretarijatu Energetske zajednice.
U Srbiji, emisije SO2 su bile 6,16 puta više od granične vrednosti emisija dozvoljene u Nacionalnom planu. Na nivou pojedinačnih termoelektrana, najveći zagađivač je Kostolac B, čije su emisije SO2 bile čak 14 puta više (113.913 tona) nego što je dozvoljeno u Nacionalnom planu za to postrojenje. Na drugom mestu je termoelektrana Nikola Tesla B, koja je emitovala 89.045 tona SO2. Termoelektrana Kostolac B je sama emitovala više sumpor dioksida nego što je dozvoljeno za ceo region uprkos tome što je to jedina termoelektrana u regionu koja ima novo postrojenje za odsumporavanje -navodno pušteno u rad još u julu 2017. godine. Kineska firma CMEC , koja je instalisala postrojenje, trenutno gradi i novi blok Kostolac B3.
Sve zemlje Zapadnog Balkana su članice Energetske zajednice, i stoga su imale obavezu da do 2018. smanje zagađenje iz termoelektrana u skladu sa Direktivom o velikim postrojenjima za sagore vanje. Međutim, nijedna od zemalja koje su sačinile Nacionalni plan za smanjenje emisija, kako se ističe u saopštenju, nije ispoštovala svoje ukupne granične vrednosti emisija na nivou države za 2018. godinu.
„Ostaje nejasno šta je pošlo po zlu sa investicijom u odsumporavanje za Kostolac B, ali hitno treba rešiti situaciju,” naglasio je Kalmar Zvezdan iz Centra za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR) i upitao kako je moguće da ista firma izgradi novi blok Kostolac B3 dok postrojenje za odsumporavanje koje je već izgradila na istoj lokaciji nije funkcionalno više od dve godine nakon završetka radova?
„Srbija ne može da nastavi ovako. Investicije u smanjenje zagađenje su hitno potrebne, ali u isto vreme Srbija mora značajno da investira u energetsku efikasnost, kako bi smanjila potrošnju energije i stvorila mogućnost zatvaranja starih termoelektrana na ugalj, koje su najveći zagađivači vazduha” dodao je Kalmar.
Ioana Ciuta, koordinatorka za energetiku iz mreže CEE Bankwatch i jedna od autorki izveštaja navela je da su zemlje Energetske zajednice imale čak 12 godina da se usklade sa graničnim vrednostima iz
Povezani tekstovi:
Postanite član Kluba čitalaca Danas i na taj način podržite nezavisno novinarstvo.
Danas postoji sa ciljem pravovremenog i istinitog izveštavanja dostupnog svim građanima. Kupovinom Danasa, pretplatom ili članstvom u Klubu čitalaca omogućavate nam da ostanemo samostalni i potvrđujete da u Srbiji ima mesta za slobodno novinarstvo!
Više od dve decenije nismo poklekli pred trendovima opšte tabloidizacije, senzacionalizmom i komercijalizacijom sadržaja. Bili smo zabranjivani i prozivani. Ništa nije moglo da nas spreči da objektivne vesti objavljujemo svakog dana. Nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici.
Zato želimo da se oslonimo na vas, naše čitaoce.
Ukoliko želite da i ubuduće nastavimo sa radom kao i do sada i još kvalitetnije, kupite Danas i postanite deo Kluba čitalaca Danasa za 990,00 dinara mesečno!
Priblem ce biti resen zabranom plasticnih kesa, ukidanjem trolejbuskih linija u Beogradu pracenim kolapsom saobracaja i.izgradnjom metroa od nenaseljene livade do isto tako nenaseljenog bnw
a posle je za sve krivo NATO bombardovanje…Mi ne prolivamo motorna ulja u kanalizaciju a kanalizaciju u reke ,ne skidamo filtere sa dizelasa , ne bacamo svakojako djubre gde stignemo..
Ovaj Vucic i njegova klika na vlasti hoce da poguse nas i nasu decu. Dok oni grade Beograd na vodi tiho ubijaju narod ovim zlom. Niko nikad vece zlo Srbiji nije naneo nego ova vlast. Ovo je veće zlo od NATO bombardovanja i osiromašenog uranijuma.
Sve elektrane se moraju prodati za 1 € i onda nece zagadjivati okolinu.
Toliko o spremnosti Srbije da uđe u Evropsku uniju. Toliko o brizi države za javno zdravlje i stanje životne sredine… Nemojte samo da se lažemo, već stvari zovimo pravim imenom – ova zemlja nema nameru da uđe u proces energetske tranzicije, koji je neophodan preduslov održivog razvoja svake zajednice u 21. veku.
Zbog ‘Agende 21’ o ‘odrzivom razvoju’ nikada necemo uci u EU – jer gradjani moraju biti svesni da je to pljacka i diktatorski nacin da se spreci ekonomsko-energetsk nezavisnost Srbije!
Zaprljan filter i katalizator, a muljaju na tehnickom, ali problem ce se resiti sam od sebe kad iskljuce jedno milion vozila iz saobracaja.