Ukrajina Iranu: Nemojte slati balističke rakete Rusiji, moglo bi biti posljedica
Hina
|
prije 18 minuta
21:47, 07. rujna 2024.

UKRAJINA je pozvala Iran da Rusiji ne isporučuje balističke rakete ni pod kojim okolnostima, nakon što su se pojavila međunarodna izvješća koja daju naslutiti da Moskva prima pošiljke naprednog oružja. Potvrda takvih izvješća imala bi ozbiljne posljedice za bilateralne odnose Kijeva i Teherana, reklo je danas ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova.
Navodi se da produbljivanje suradnje između Irana i Rusije prijeti sigurnosti ne samo Ukrajine, nego Europe, Bliskog Istoka i ostatka svijeta. Kijev već duže optužuje Teheran da podržava ruski rat – posebno kroz isporuku iranskih bespilotnih letjelica ili nacrta za njihovu izgradnju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Iran sve demantirao
Međunarodna zajednica mora pojačati pritisak na Iran i Rusiju da zaštiti međunarodni mir i sigurnost, navodi se u priopćenju ministarstva vanjskih poslova u Kijevu. Iran je u međuvremenu demantirao izvješće Wall Street Journala da je isporučivao balističke rakete Rusiji.
“Iran smatra da je isporuka vojne pomoći zaraćenim stranama nehumana i stoga neće poduzeti nikakve korake u vezi s tim”, priopćila je misija Teherana pri Ujedinjenim narodima u New Yorku.
Iranske medicinske sestre žele u Njemačku
Index Vijesti, Deutsche Welle
19:09, 07. rujna 2024.

Tekst se nastavlja ispod oglasahttps://0024815b46588878877eaa12eb69369e.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html
MEDICINSKE sestre u Iranu već tjednima štrajkaju tražeći bolje uvjete rada i veće plaće, a mnoge planiraju emigrirati, prvenstveno u Njemačku, piše Deutsche Welle.
Prosvjedi su započeli početkom kolovoza, kada su medicinske sestre diljem zemlje izašle na ulice nezadovoljne dugim radnim vremenom, niskim plaćama i prisilnim prekovremenim satima.
Sve je počelo 2. kolovoza, nakon smrti 32-godišnje medicinske sestre Parvaneh Mandani iz pokrajine Fars, koja je preminula u snu zbog “Karōshi” sindroma, poznatog kao smrti uzrokovanom prekomjernim radom.
Preopterećenost medicinskih sestara izazvala je ogorčenje diljem zemlje, a mirni prosvjedi zabilježeni su u gotovo svim većim gradovima do početka rujna.
“Vlada je obećala isplatu zaostalih plaća i povećanje primanja medicinskih sestara, no to neće biti dovoljno”, rekao je liječnik Hadi Jazdani iz Isfahana u razgovoru za Deutsche Welle. Upozorio je na masovni egzodus medicinskog osoblja, naglasivši da se mnoge sestre već tijekom školovanja pripremaju za odlazak u inozemstvo, najčešće u Dansku ili Njemačku.
Prema Ali Ahmadu Nejatianu, voditelju Organizacije medicinskih sestara Irana, trend iseljavanja pojačao se u posljednje dvije godine. Potražnja za “potvrdom ispravnosti”, koja je potrebna za rad u inozemstvu, udvostručila se.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Sanjam o boljoj budućnosti i poštenim uvjetima rada”
Jedna od sestara, 28-godišnja Fatemeh, izjavila je za Deutsche Welle da je pronašla posao u Njemačkoj.
“Sanjam o boljoj budućnosti i poštenim uvjetima rada”, rekla je, istaknuvši da želi živjeti u zemlji gdje joj se prava neće kršiti.
Liječnik Jazdani izrazio je zabrinutost za budućnost iranskog zdravstvenog sustava: “Svaka medicinska sestra koja emigrira je jedan prevelik gubitak. Ne možemo ih lako zamijeniti, a uzrok je ne samo slaba plaća, već i beznađe zbog loših uvjeta života.”
Iran se suočava s ozbiljnom ekonomskom krizom, uz inflaciju veću od 40% godišnje i drastičan porast cijena hrane, dok devalvacija domaće valute dodatno pogoršava situaciju.
Novi ministar zdravstva Mohammad Reza Zafarkandi, koji je stupio na dužnost krajem kolovoza, obećao je podržati medicinske sestre i isplatiti zaostale plaće u nekoliko faza, no rješenje se još čeka.