Istraživačko novinarstvo i vlast

ISTRAŽIVAČKO NOVINARSTVO

Tribina „Istraživačko novinarstvo i vlast“ na štandu Danasa na Media Marketu

Vlast sabotira istraživačko novinarstvo (VIDEO)

Netačno je da u Srbiji ne postoji objektivno i istraživačko novinarstvo, kao što je rekla premijerka Ana Brnabić nedavno, samo je saterano na internet.

Piše: B. C.

Beograd 29. oktobar 2017. 13:58

Vlast sabotira istraživačko novinarstvo (VIDEO)

To je zaključak sa tribine „Istraživačko novinarstvo i vlast“ koja je organizovana danas na štandu Danasa na sajmu medija „Media Market“, a na kojoj su učestvovali novinari BIRN-a, KRIK-a i Centra za istraživačko novinarstvo CINS. Oni su se saglasili da ova vlast pokušava da sabotira istraživačko novinarstvo, da ne postoji solidarnost drugih, „mejnstrim“ medija, uključujući i javnog servisa, kao i da vladajuće strukture formiraju paralelne medije kojima su glavne teme kako da prave istraživačke novinare predstave kao strane plaćenike.

Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović istakao je da nagrade koje dobijaju istraživački novinari i portali demantuju izjave premijerke, ali da je od priznanja ipak bitnije kako se razvijati do publike. „CINS je, na primer, ove godine dobio osam nagrada i to se može meriti uspehom koji Novak Đoković ima u tenisu. Međutim, niko od nas istraživačkih novinara u poslednje tri godine nije gostovao na RTS, niti su nas zvali za bilo kakvu izjavu, iako bi javni servis trebalo da se bavi i podržava istraživačko novinarstvo. Politički pritisci utiču na to da ne možemo da se probijemo“, ocenio je Dojčinović.

Prema njegovim rečima, u Srbiji nadležni organi i dalje ne reaguju na osnovu rezultata njihovih priča o kriminalu i korupciju, zato što sve zavisi od moći koju ima trenutno najveća vladajuća partija. On je dodao i da retko kada neko negira njihove priče, već da samo zamenjuju teze.

„Svako njihovo obrazloženje okrenuto je ka njihovoj publici. Dokle god su moćni i dok instruišu institucije naše priče ne mogu mnogo toga da urade, ali je opet bilo i primera da su neke stvari pokrenute“, naglasio je Dojčinović.

Njegova koleginica iz Krika Bojana Jovanović rekla je kako širenju njihovih priča najviše doprinose upravo i sami akteri istih priča. „Primer je kada smo pustili priču o tome kako je Aleksandar Vulin kupio stan novcem tetke iz Kanade. Nakon objavljivanja teksta, njegova partija Pokret socijalista izdala je niz saopštenja o tome kako je naš urednik narkoman i strani plaćenik i tako pomogla da zapravo naša priča privuče pažnju javnosti ali i međunarodnih institucija“, podsetila je Jovanović.

Novinarka CINS-a Anđela Milivojević istakla je da nijedna istraživačka priča od interesa za javnost ne dolazi do mejnstrim medija i da u slučajevima kada dođe obično se iskoriste  u kontekstu da ih napadaju. Kako je ocenila, u drugim medijima nema njihovih priča, ali da kada neki nepoznati portal objavi kako su oni strani plaćenici svi mediji to prenesu.

„Kada vlast kaže da garantuje bezbednost novinara u Srbiji – laže, jer nadležni organi dosad nisu reagovali niti procesuirali nijedan slučaj napada na novinare. S druge strane, kada se napadnu novinarke Pinka, što najoštrije osuđujem, predsednik ih je sledećeg dana već posetio i obećao da će se počinioci kazniti. Vlast, dakle, diskriminiše novinare – neke čuva, a drugi su za njih kao otpadnici društva“, naglasila je Milivojević.

Novinar BIRN Aleksandar Đorđević rekao je da, za razliku od ove vlasti, prethodna je imala malo inteligentniji model reagovanja na priče istraživačkih centara. „Oni su negirali te priče postoje, nisu ih registrovali. Postojao je zid ćutanja. A tadašnja opozicija, a sadašnja vlast, koristila je naše priče u kampanji protiv vlasti“, naveo je Đorđević.

Kako je napomenuo, neprirodno je da istraživačko novinarstvo i vlast budu „drugari“ i da je to sve ide manje-više „u rok službe“, ali da je najveći problem što ne postoji solidarnost drugih medija.

povezane vesti

Marina Fratucan

Kako su izgledali kosovski izbori

Srbija je izgubila na Kosovu, “Aco, Srbine!”

Bila sam na Kosovu ili za one velike patriote koji se nacionalizmom hrane za doručak, ručak i večeru, a da u kolevku srpskog naroda ili u srce Srbije nisu ni kročili, na Kosovu i Metohiji.

 21

Piše: Marina Fratucan

29. oktobar 2017. 08:02

Srbija je izgubila na Kosovu, "Aco, Srbine!"

Foto: Miroslav Dragojević

I to za razliku od Ace Srbina Marka, koji mu je omogućio speakerfone performans, ali i većine novinara srpskih redakcija koji su o kosovskim lokalnim izborima izveštavali tek iz četvrtine kosovskih opština, na celoj njegovoj teritoriji. Iako, nam lokalni izbori nisu bili fokus, spikerfon obraćanje predsednika države kosovskim građanima srpske nacionalnosti ili kako on tvrdi sopstvenim građanima, koje je još jednom pokazalo da je dno političkog delovanja predsednika Vučića vrlo rastegljiv pojam, jer uvek može da propadne još niže, nateralo me je da još jednom kažem, tačnije napišem koju reč u odbranu zdravorazumskog, logičnog razmišljanja i premišljanja, a na osnovu lično doživljenog i viđenog na delu teritorije koji Albanci na Kosovu nazivaju Kosovom, većina Srba na Kosovu, srpska vlast i pojedini građani Srbije Kosovom i Metohijom, i jedan manji deo, pre svega Srba južno od Ibra teritorijom na kojoj žive i sa koje neće da odu, ali više ne znaju ni kome ona pripada, niti kako se zove. Ovakvu šizofrenu situaciju, uprkos činjenici da me nije ni definisao, ni oblikovao nacionalni identitet, ipak ne bih poželela nikome, a naročito ne mladim ljudima sa kojima sam proteklih dana razgovarala, kao što rekoh ne samo u kosovskim opštinama sa većinskim srpskim stanovništvom, već i onim gde su Albanci većina. Predsednikovo telefonsko “Marko, da li me čuješ?” i Markovo skandiranje “Aco, Srbine!”, posle čega je usledio buran stranački, ali i novinarski aplauz zadržaće me ovog puta u analizi samo jedne strane kosovske mladosti, dakle srpske, od koje predsednik zvanično moj, on kaže i njihov, najviše očekuje.

Severna Mitrovica

Mitrovica za Albance ili severni deo Kosovske Mitrovice za Srbe, dan pred izbore, lep sunčan, subotnji, prepodne. Izmamio većinu građana na pijacu, u šetnju, ko ima i može i u kafiće. Leva i desna strana glavne ulice povezane mnogobrojnim visećim srpskim zastavama, na banderama nalepljeni kandidati za gradonačelnika, znatno više Rakić sa srpske liste, Ivanović tek ponegde, na nekoliko mesta grafit BOJKOT! Natpisi na radnjama na ćirilici. Plaćanje u dinarima. Sve kao u Srbiji. Ipak, nekoliko detalja ukazuju da je integracija Srba u kosovski sistem već odavno počela. Policija u kosovskim uniformama, mešana, srpsko-albanska, poneko vozilo sa kosovskim tablicama, kosovska zastava na nekim od institucija I račun za telefon unazad pet meseci u evrima, kao posledica sporazuma o telekomunikacijama. U razgovoru sa građanima, koji nevoljno daju izjave, saznajemo da uglavnom nisu sigurni da li će izaći na izbore, da ništa naročito ne očekuju, naročito oni mlađi, koji za svojih, kako su nam rekli 23 ili 25 godina nisu nijednom prešli most na Ibru, koji spaja, odnosno razdvaja Srbe i Albance u Mitrovici, a koji se nalazi samo par metara udaljen i niti će, jer nemaju šta da traže “tamo”, niti imaju šta da rade oni “ovamo”. I kažu, nisu da se taj Most mira pusti u saobraćaj, “jer to može samo da stvori dodatne probleme, a ne da ih rešava”. Od onih drčnijih saznajemo da očekuju pobedu Srpske liste i da zahvaljuju Vučiću što, kako kažu, konačno neko brine i o njima, dole. I još kažu da im je predsednik – Vučić, država – Srbija, iako su, čak i oni na severu uzeli kosovska dokumenta, jer drugačije ne bi mogli da obavljaju svakodnevne poslove. Ostaju kažu, tu do daljnjeg, jer to nikad neće biti Kosovo, čija im se dokumenta nalaze u novčaniku i pod čijom zastavom, grbom, pečatom i zakonima već četvrti put izlaze na izbore, što one parlamentarne, što ove lokalne, koje je inače raspisao predsednik Kosova Tači, a ne predsednik Srbije Vučić. Ali koga briga za te formalnosti, kad je pobedila Srbija, kad je Kosovo u sastavu Srbije, kako reče predsednik Srbije, na izborima koje je raspisao Tači, dodajem ja.

Gračanica

Gračanica, subotnje predizborno popodne. Srpska zastava tek po koja. Kosovske, na zgradama institucija. U opštini Gračanica na ulazu kosovska zastava i policajac Albanac u uniformi kosovske policije. Ogroman plakat Vučića, na sedištu SNS u ovoj najvećoj srpskoj opštini na Kosovu. Ljudi na ulicama malo, kosovskih tablica mnogo, cene u kafićima i prodavnicama u evrima. Za razliku od severa, njima su ovo n-ti izbori na koje izlaze, jer su odavno i pre Vučićevog poziva da se izađe, a ne bojkotuju kosovski izbori shvatili da, kako su često isticali, moraju da budu u kosovskim, Marko Đurić bi rekao “privremenim prištinskim” institucijama i uzmu stvari u svoje ruke i tako pokušaju da se što više izbore za sebe. Tada su ih u Beogradu nazivali izdajnicima i Tačijevim Srbima. Sada ne rade ništa drugačije. I dalje izlaze na izbore, samo sada uz blagoslov Vučića, što je naglašavaju, skinulo teško breme izdajstva sa njih. Ovo mi kaže nekadašnji gradonačelnik Gračanice i bivši zamenik premijera bivše kosovske Vlade Ise Mustafe Branimir Stojanović, koji na pitanje:”Dok ste bili zamenik premijera kosovske vlade Ise Mustafe, ko je bio vaš premijer”, odgovara da je jedno lično osećanje, a drugo obaveza da se za Srbe postigne najviše u ovom trenutku. Od prvih kosovskih izbora na koje su građani Gračanice izlazili do danas prošlo je mnogo i izbora i godina i nade da će ekonomski biti bolje, a politički izdefinisanije. Za razliku od severnog dela Mitrovice, ovde na jugu, bar prema izjavama slučajnih prolaznika, drčnost građana u vezi sa srpstvom, Srbijom, spasiteljem Beogradom i Vučićem je znatno manja. Shvatanje realnosti, iako za sada još, ne i javno izrečene, sve je veća. Da žive sa kosovskim dokumentima, na kojim je kosovski pečat, da im novac za infrastrukturne radove izdvaja lokalna samouprava u okviru kosovskog sistema, da novčane transakcije obavljaju u evrima i da je izbore na koje su možda izašli, a možda i nisu, da ponovimo još jednom, raspisao predsednik Kosova, sada Tači, nekada Jahjaga, a ne predsednik Srbije danas Vučić, juče Nikolić. “Aco, Srbine” ovde je ovoga puta izostalo. Iz praktičnih razloga, valjda. Dalje je od Beograda, građani ovde imaju duži kosovsko-glasački staž, a i Acina poruka: “Živela Srbija. Kosovo je u sastavu Srbije.” možda bi se tiše čula, jer je kvalitet integrisanog telekomunikacionog sistema mts u kosovski sistem, pouzdano tvrdim, ovde nešto lošiji, tako da svi građani srpske nacionalnosti već dugi niz godina, opet pouzdano tvrdim, imaju i kosovski broj, čija je čujnost jača, jedino što da bi se čuli sa svojima, ako ih imaju, u centralnoj Srbiji moraju da okrenu pozivni +381.

Učionica 116

Učionica 116 na Odseku za medijske studije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Tema – politika – u okviru predmeta Desk i redakcije, IV godina žurnalistike. Pričam im već drugi čas o odnosima Srba i Albanaca na Kosovu, o briselskim beogradsko-prištinskim ili srpsko-kosovskim pregovorima, o pre svega činjeničnom stanju na terenu i željama normalnih, običnih ljudi na obe strane da se ova iscrpljujuća farsa, koja samo političarima koristi, a njih već dve decenije razara, konačno okonča. Pričam im, jer ne želim da zbog medijskog ćutanja najuticajnijih medija u Srbiji, jer su lako sklopili dil sa, danas Vučićem, juče Tadićem, sutra ko zna sa kim, o ovoj temi, zbog koje tapkamo u mestu evropskih i svakih drugih integracija, ne znaju ništa i sutra, kao novinari pristanu da, recimo, izbore na Kosovu prate samo u četvrtini njenih opština ili snime i pošalju u svoju redakciju sramnu i pre svega lažnu poruku predsednika svoje države da je na teritoriji na koju većina njegovih ministara ne može ni da ode, možda čak ni on sam, pobedila Srbija. Izgubila, je odavno, “Aco, Srbine!”

Autorka je predavačica na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu

povezane vesti

komentari (21)

* Sva polja su obavezna

Potvrdite

Slanjem komentara slažete se sa Pravilima korišćenja ovog sajta.

Vladan Velimirovic

29. oktobar 2017.

Odlican tekst i komentar, profesionalan i moze da bude jedan od primera OBJEKTIVNOG NOVINARSTVA. Cista desetka, za profesorku, da je srece imati ovakve predavace i vaspitace u vecem broju, generacije koje dolaze ne bi bile ovo sto jesu, u politickom smislu, apaticne.

mara

29. oktobar 2017.

Sve ovo sto prica gospodja svaki gradjanin srbije zna, i to ne traje od ove vlasti vec decenijama unazad.

Bata V.

29. oktobar 2017.

Svaka čast za hrabar i realan prikaz. Na žalost kao i ovom slučaju najviše se čuju ono koji zgrabe mikrofon. Marko Djurić je pokazao sav svoj strah od AV. U isto vreme i sav svoj primitivizam kako nacionalni tako i gradjanski.

Miloš

29. oktobar 2017.

Samo vi nama u sledećem tekstu napišite šta je trebalo da se desi na ovim izborima i kako biste vi odavno zatamnjenu situaciju pretvorili u svetlost ,bez rata ,konflikta ,terorizma….??

Lejla

29. oktobar 2017.

Bravo novinarka!

Robin hud

29. oktobar 2017.

Marina gada pravo u centar. No ima nesto tu ,sto je po sredi. Nijedna strana ovde na balkanu nije u zabludi sa svojom pricom I nadam se da dolazi vreme kada ce mo vec jednom izaci I otvoreno se suprotstaviti fasizmu I reci DOSTA ,mars u svoje rupe I pustite nas da zivimo zajedno sa svima u miru I slobodi.ako se takva srbija ne probudi odosmo mi na smetliste istorije. I jos jednom svaka cast marina na hrabrosti da se budi svest.

Мiloš J. Kosovac

29. oktobar 2017.

Hvala Gospođo Marina Fratucan za trud da kažete samo deo tragične istine. Ti koju u Severnoj Mitrovici glasno arlauču “Aco, Srbine!”, a u Gračanici ćute iako isto misle, su plaćenici iz bužeta Srbije ikao ništa ne rade, osim onih koji se bave švercom i drugim oblicima kriminala. Tamo postoje dva lidera koje znam od ljudskog integriteta i morala, a to je dr Rada Trajković u Grčanici i Oliver Ivanović u Kosovskoj Mitovice koje vlastodžci iz Beograda proganjaju na sve moguće načine.

Ivan Grozni

29. oktobar 2017.

Vreme je da se jednom kaze istina,prvenstveno narodu koji zivi na KiM a potom i narodu cele Srbije. Ako ministri ne mogu da odu na KiM onda to nije teritorija pod kontrolom Srbije. Ostaju dve mogucnosti; proglasiti KiM okupiranom teritorijom i zamrznuti sve pregovore i dogovore ili priznati u nekom obliku samostalnost teritorije i dozvoliti ljudima da zive onako kako zahteva situacija bez laznih obecanja i laznih nadanja. Niko nema prava da lazima i obecanjima drzi ljude u nadi i zabludi da ce sutra biti bolje a u stvari nece. Aco Srbine nista nece promeniti niti ce se Aco mnogo uznemiriti ako sutra nema hleba na stolu. I danas se skuplja novac za narodne kuhinje na KiM. znak da je situacija ozbiljna. Mora se naci drugaciji nastup, lokalno i internacionalno. Monolog nikud ne vodi.

KG

29. oktobar 2017.

Odlicna slika stvarne situacije. Bravo za tekst, gospodjo Fratucan. Samo nemojte ovaj potpis “predavačica”, deluje smesno.

Goldina

29. oktobar 2017.

Sjajno prikazano realno stanje ” Srpskog Kosiva”.Kada cemo , kao narod, progledati?

Hana

29. oktobar 2017.

Zasto niko od prethodnih, mislim na sve pre Vucica, onda nije jasno rekao: Ljudi, moramo da se pomirimo sa cinjenicom. Kosovo je nova drzava, nema nazad?!

Laki

29. oktobar 2017.

Dodje tako 1999 grupa siledzija, isprepuca domacina i uzme mu deo kuce i dvorista u kom napravi najveci kavez za krvolocne pse (Bondstil). Posle se godinama te iste siledzije predstavljaju kao dobrotvori spremni da pomognu, a pomoc bi bila jos veca kazu, samo da taj domacin ode u katastar i potpise da ono sto mu je oteto 1999 i steta koja mu je nacinjena, nisu bitni. Jer danas 2017 realnost je ova, tako kazu. A ja samo da pitam, ko kaze da sutra, realnost nece biti malo drugacija?

UČa

29. oktobar 2017.

To je rečeno još 1999 godine pa očito da nije Kosovo izgubljeno za Srbiju , da jeste ne bi bila ovakva pomama da ih priznamo i zaboravimo na Kosovo, znači nije izgubljeno.

Jovankakurtic

29. oktobar 2017.

Necemo ovakvim komentarima sigurno pomoci tim ljudima na KiM, oni znaju u kakvoj su situaciji i sami, ali su sve prihvatili d ostanu tamo. Niko njih nije lagao, oni su se svesno zrtvovali za nase KiM, jer znaju ako i oni odu da smo ga zauvek izgubili.

zare

29. oktobar 2017.

Tkzv ””Kosovo”” tj KiM,neće biti priznata država dok je ne priznaju UN. Na žalost mnogih to se nikada neće desiti. Trenutna situacija u južnoj Srpskoj pokrajini je takva,kakva je. Ovo je deo istorije koji je služio nekim silama da se malo poigraju,taj deo istorije može trajati 50-100 godina. To je veoma mali broj godina za ćitavu istoriju. Mi kao podređeni u ovom trenutku,moramo se povinovati željama velikih sila,jer ne se ne može ””””Vo unbiti štapom,za to se mora imati malj””””,a mi taj malj nemamo. Dakle,šta god Srbi dole rade,dobro je,samo da ih primitivci ne ubijaju,jer je jedan ljudski život vredniji od svega. Mogu da podrže lično tačija,ta njegova Vlada je i onako virtuelna,jer je to Vlada nepriznate države,koju Un,nikada neće priznati,jer se dve od tri najveće sile protive tome. A kao što rekoh,ove godine velikim silama služe za poigravanje,isto kao što smo mi podeređeni u odnosu na ove tri svetske sile,u istom položaju su i sve ostale zemlje.

Epigoni demokratije

29. oktobar 2017.

Svojevremeno je Marina Fratucan zajedno sa mnogim drugim novosadskim intelektualcima opravdano protestovala protiv smene Lasla Blaškovića sa mesta direktora Kulturnog centra u NS, međutim uskoro je usledilo razočarenje, pošto se isti na dobro poznat preletački način “transformisao” u direktora Narodne biblioteke Srbije, odakle se “mudro” ne oglašava, nasuprot koleginice Fratucan, koja je zbog svoje doslednosti u borbi za bolju Srbiju dospela na crnu listu. To su dva slikovita novosadska primera doslednosti (Fratucan) i nedoslednosti (Blašković). U pravu su ljudi iz Peščanika, pomenuti primeri su samo vrh ledenog brega.

Magle na vidiku

29. oktobar 2017.

@mara; Ne, poštovana, ne znaju građani Srbije, kako napisaste, ovo, a i mnogo drugog o čemu piše gospođa Marina. Kada bi to bilo tako, kao što, nažalost nije, nadam se, da bi svi ti građani drugačije reagovali, ponašali se, vodili računa koga biraju da ih predstavlja i da im vrši vlast, razmišljali bi trezvenije kome daju legitimitet da ih zastupa u zemlji i u svetu, pobunili bi se protiv neshvatljive medijske, i svih drugih vidova, propagandi, digli bi glas protiv svih tih licemera koji jedno misle, drugo pričaju, a treće rade,…….. i da ne nabrajam više, koji truju ove prostore, (ne samo naše) u poslednjih četvrt veka. Pod pretpostavkom da i samo malo znaju, a slažu se s tim, aplaudiraju i podržavaju gore pomenute, onda smo mi, kako su nas i mnogi u svetu okarakterisali, bolesno, šizofreno, mazohističko,……..društvo kome će teško biti leka u dogledno vreme. Dok drugi narodi ogromnom brzinom prosperitetno hrle napred po svim pitanjima mi ćemo učaureni u sopstvene zablude tapkati u mestu, mudrovati, zakerati, terati inat, prkositi, junačiti se, izigravati nebeski narod,……….čiji su rezultati, u osnovi, po nas uvek kontraproduktivni i vode ka totalnom posrnuću. Ali, mi obožavamo, to nam je valjda u genima, da u većini radimo u korist svoje štete. Da je sve to tako, vidljivo je na svakom koraku bilo gde se osvrnemo.

Драган Пик-лoн

29. oktobar 2017.

Само мазохисти и дезертери се надају да ће КиМ-ја бити српско после 50,100 или 300 година.Само наивни верују да УН-је никад неће признати Приштину.Јер велики,кад тад, ће поново наћи -“модус вивенди”,преседан зашто ће истина постати лаж.Претекле Србе на КиМ-ји ће на крају натерати да говоре албанским Језиком.Урадиће исто оно што је урадио Енвер Хоџа(присилна асимилација-ала Брисел)!Морамо одмах радити на подели КиМ-је,са Албанијом,на равне делове.Јер Албанија је саговорник са легитимитетом.Док Тачијева Џамахирија нема тај легитимитет.Сваки преговори са њима су унапред изгубљени!Није у праву “Аца Србин”,који негира постојање Косовског Мита.На тај начин измиче тло под ногама српском-Аутохтоном Народу на овом простору.На тај начин гура претекле у наручје менаџера из Жуте Куће.Врхушка мора једном схватити да се статус КиМ-је треба решити пре уласка Србије у ЕУ.То експлицитно значи-Замрзавање пута ка ЕУ и отпочети преговоре са Албанијом о подели.Нема суживота са УЧК-хијенама!Нејаки Уроши из Пашалука на води трче као ждребат испред руде ,не би ли се домогли Брисела и лагодног живота.Све што раде на Ким-ји је димна завеса.То што УЧК не убија је страх Бонстила да Руси не добију Имунитет у Нишу(четри човека и један пас)!Још више би се бојали кад би ова групица добила имунитет,којег НАТО већ злоупотребљава.Варају се они који мисле да ће због Каталоније,многе земље престати са признавањем Приштине.Боље рећи сад ће се тек устостручити притисак на Србију да призна Приштину.Не би ли гурнули ствар под тепих.Траже финале.Ако буде потребно укинуће Русима санкције у замену за одустајање од вета.Руси су сами рекли да не могу бити већи Срби од Срба.Дакле треба покренути Србе да устану на ноге лагане!!!

Vera

29. oktobar 2017.

Svaka cast na tekstu. Ali ovo mozemo samo procitati u “Danas-u” i nigde vise. Totalni je mrak, a nadam se da nece dugo. Ovo bezumlje sto stvara AV i neistine koje plasira Pink, Informer i etc. su strasne i po srbe po Srbiji i po srbe na Kosovu.

nije sve od juce

29. oktobar 2017.

@Laki: dodje tako 1912. na Kosovo VOJSKA siledzija i pocne da proganja, ubija, siluje, proteruje i otima imovinu, ukratko da cini nezapamcene zlocine nad Albancima, muslimanima, katolicima. “Kuće i čitava sela su pretvorena u pepeo, nenaoružano i nedužno stanovništvo je masovno masakrirano, neverovatni akti nasilja, pljačke i surovosti svake vrste — to su sredstva koja je primenjivala i još uvek primenjuje srpsko-crnogorska vojska, u cilju potpunog preinačenja etničkog karaktera oblasti naseljenih isključivo Albancima (1913.)”. Sve je dokumentovano u izveštaju međunarodne komisije za ispitivanje uzroka i načina vođenja Balkanskih ratova. Ovu međunarodnu komisiju su činili univerzitetski profesori i drugi ugledni pojedinci iz Francuske, Rusije, Velike Britanije, Nemačke, Austrije i SAD. U redovima komisije su se nalazila čak tri dobitnika Nobelove nagrade. Nalazi međunarodne komisije su potvrdili da je bilo teških ratnih zločina. Ustanovljeno je da oružje nije upotrebljeno samo protiv neprijateljske vojske, već je korišteno za pokolj stanovništva u Makedoniji i Albaniji, starijih ljudi, seljaka, zemljoradnika, žene i dece, sve u cilju potpunog preinačenja etničkog karaktera oblasti naseljenih isključivo Albancima

Hamo

29. oktobar 2017.

Zare: BiH je za razliku od Kosova priznata od UN-a, pa ipak Vučić i 5. kolona Dodik ponašaju kao da nije država. Dosljedni su u svojoj nedosljednosti.