Produbljena podela između novinarskih udruženja
Potrebno je napraviti jasnu razliku između novinara i partijskih glasnogovornika, a ta organizacija koja sebe naziva Udruženje novinara Srbije je ništa drugo do udruženje propagandista, kaže za Danas Željko Bodrožić, potpredsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije.
Beograd 26. septembar 2017. 18:00
Foto: EPA/ CLEMENS BILAN
On ukazuje da uslovljavanje ostalih potpisnica grupe za medijski mrak od strane UNS, da se “saopštenjem podrže svi lokalni mediji koji su pod pritiskom i osudi svako nasilje nad novinarima”, može se tumačiti kao njihovo svrstavanje na stranu režima i partijskih medija. Bodrožić ističe da ova dešavanja predstavljaju vrhunac petogodišnjeg urušavanja demokratije u najširem smislu te reči, a posebno urušavanja slobode govora.
– Slobodni mediji koji izveštavaju svoje sugrađane o onome što se zaista dešava našli su se na crnoj listi i polako gube dah. Odluka Vukašina Obradovića da stupi u štrajk glađu predstavlja kulminaciju i poslednji stadijum očajanja čoveka koji je ceo svoj život uložio u to da svoje sugrađane profesionalno, nepristrasno i slobodno izveštava. On je insistirao da spustimo loptu i damo šansu UNS, a sada je dočekao da oni ne žele otvoreno da ga podrže zbog nekih svojih interesa. To je još jedan pokazatelj šta su i ko su oni, kaže Bodrožić i dodaje da je UNS svojim potezima obesmišljava časnu novinarsku profesiju.
Na pitanje da li je moguće naći kompromisno rešenje, Bodrožić ukazuje da NUNS sve vreme traga za kompromisom, ali da, po njegovom mišljenju, ljudi koji vode UNS ne zaslužuju pruženu ruku svojih kolega.
– Lično nikada nisam imao želju da sarađujemo sa UNS i mislim da moramo da napravimo ozbiljnu distancu od njih, kao devedesetih, kako bi opravdali svoje postojanje. Čemu NUNS ako je UNS dobar? Oni za mene nisu udruženje novinara, kaže naš sagovornik.
Sa druge strane, Vladimir Radomirović, predsednik UNS, nije želeo dodatno da objašnjava čitavu situaciju i kratko nas je uputio na zvanično saopštenje udruženja, a govoreći o mogućnosti pronalaska kompromisa po pitanju ovog spora nije bio ništa opširniji.
– Mi smo predložili da se odbrane svi lokalni mediji, svi novinari, a oni su to odbili. Kompromis ne zavisi od nas, zavisi od njih, kratko je, za Danas, prokomentarisao ovu priču Vladimir Radomirović.
Brisel okreće glavu
Potpredsednik NUNS Željko Bodrožić posebno je iziritiran zbog stava zvaničnog Brisela prema nezavisnim medijima u našoj zemlji. “Posebno me žesti odnos EU, odnosno njihovih ovdašnjih predstavnika, prema medijskoj situaciji u Srbiji. Lično sam na Izvršnom odboru NUNS predložio da se prekinu kontakti sa ambasadama zapadnoevropskih zemalja, jer okreću glavu od stvarnog stanja, tapšu nas po ramenu i govore da će jednog dana obratiti pažnju na nas novinare”, kaže Bodrožić.