Objave
RUSIJA U HAOSU
U Rusiji preko 10 tisuća novozaraženih, umro visoki dužnosnik svemirskog sektora
RUSIJA je u utorak zabilježila deset tisuća slučajeva zaraze koronavirusom u jednom danu, što je najbrže širenje pandemije u Europi treći dan zaredom, no uz ograničen broj umrlih.
Virus kojim su se prošlog tjedna zarazili premijer Mihail Mišustin, a zatim i ministar graditeljstva Vladimir Jakušev, ovaj put je pokosio visokog dužnosnika svemirskog sektora.
Niža stopa smrtnosti od Italije, Španjolske i SAD-a
I dok mnoge zemlje počinju postupno popuštati izolaciju, Rusija je u ponedjeljak izvijestila o 4000 novozaraženih, što pokazuje da se u toj zemlji pandemija širi puno brže nego u ostatku Europe, gdje je Velika Britanija europska zemlja s najvećim brojem umrlih, njih 30.000.
Službeni podaci pokazuju da su u Rusiji u protekla 24 sata zabilježena 10.102 nova slučaja zaraze, tek nešto manje nego u prethodna dva dana. U Rusiji je sada ukupno 155.370 slučajeva zaraze.
No službeni podaci govore o 1451 smrtnom slučaju od covida-19, što je niska stopa smrtnosti u odnosu na Italiju, Španjolsku i Sjedinjene Države.
Ruske vlasti ističu da je to zbog brzog zatvaranja granica, velikog broja provedenih testiranja i praćenja kontakata zaraženih, ali kritičari dovode u pitanje te podatke sumnjajući da mnogi umrli nisu evidentirani jer se njihova smrt pripisuje drugim bolestima.
Od koronavirusa umro visoki dužnosnik svemirskog sektora
Po izračunu agencije France Presse, Rusija je na 18. mjestu u svijetu po broju umrlih u epidemiji, a na 7. po broju zaraženih.
Ruska svemirska agencija Roskosmos objavila je u utorak da je Evgenij Mikrin, zamjenik glavnog direktora RKK Energije, jedne od glavnih ruskih grupacija za graditeljstvo u svemirskom sektoru, umro od koronavirusa u 64. godini.
Taj je visoki dužnosnik početkom travnja posjetio kozmodrom Bajkonur u Kazahstanu kada se lansirala raketa na Međunarodnu svemirsku stanicu.
Od 12. svibnja ublažavanje mjera
Predsjednik Vladimir Putin je u brzojavu sućuti pohvalio njegov “neprocjenjiv doprinos” ruskom svemirskom programu.
Prošlog tjedna je čelnik Roskosmosa Dmitrij Rogozin rekao da su 173 zaposlenika ruskog svemirskog sektora zaražena koronavirusom, od kojih su šestorica umrla.
Unatoč širenju pandemije zemlja se službeno priprema da 12. svibnja počne postupno ukidati mjeru izolacije koja je na snazi od kraja ožujka.
U Moskvi, žarištu bolesti, na koju otpada više od polovine zaraženih u zemlji, kirurške maske i rukavice počele su se u utorak prodavati u podzemnoj željeznici.
U zemlji se upozorava na nestašicu maski. Nekoliko ruskih liječnika objavilo je popis s više od sto imena svojih kolega koji su umrli od koronavirusa izrazivši sumnju u službenu statistiku.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
Avioprevoznici u sve većoj krizi
Lufthansa gubi milijun eura po satu, direktor: Ovo nitko nije mogao predvidjeti
LUFTHANSA i dalje pregovara s njemačkom vladom o izvlačenju iz krize u koju je upala kako bi se izbjegao bankrot te tvrtke, ali i da se u isto vrijeme, nakon što im vlada pomogne, ne dođe do prevelikog utjecaja vlade na tvrtku.
WizzAir je u travnju 2019. prevezao 3,3 milijuna putnika. Ovog travnja njih 78.389
NAJVEĆA europska niskobudžetna zrakoplovna kompanija Ryanair u travnju je zbog pandemije koronavirusa bilježila pad broja putnika za 99,6 posto, a gotovo identičan pad bilježio je i manji WizzAir.
Skandinavska aviokompanija dobila kreditno jamstvo vrijedno 3,3 milijarde kruna
SKANDINAVSKA zrakoplovna kompanija SAS priopćila je da je potpisala sporazum o trogodišnjem kreditnom jamstvu od 3,3 milijarde kruna.
U Francuskoj strahuju da je zaraženih bilo i pre Nove godine
BBC News na srpskom
Korona virus: Još tri osobe preminule u Srbiji, u Francuskoj strahuju da je zaraženih bilo i pre Nove godine
Politička scena u Srbiji
Fingiranje višestranačkih izbora u Kragujevcu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će izbori na svim nivoima u Srbiji biti organizovani 21. juna, oko mesec i po dana po ukidanju vanrednog stanja uzrokovanog epidemijom COVID 19.
Đilas: Četiri osobe kažnjene zbog protesta
Lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas izjavio je danas da su pre i posle sinoćnjeg protesta na Vračaru privedene četiri osobe i izrečene su im kazne od po 50.000 dinara.
Ne davimo Beograd otvorenim pismom upozorio na urušavanje demokratije u Srbiji
Ne davimo Beograd je povodom samita EU – Zapadni Balkan otvorenim pismom apelovao na sprečavanje daljeg urušavanja demokratije u Srbiji.
PSS podneo krivičnu prijavu protiv poslanika SNS Vladimira Đukanovića
Pokret slobodna Srbija, koji je nastao odvajanjem dela članova iz Pokreta slobodnih gradjana, podneo je krivičnu prijavu protiv poslanika Srpske napredne stranke Vladimira Đukanovića zbog učešća u huliganskom ponašanju tokom bakljada na stambenim zgradama u Beogradu, saopšteno je danas.
SSP: Bojkot nema istu snagu kao pre pandemije, ali ništa se nije promenilo
Potpredsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Borko Stefanović izjavio je danas da je svestan da najavljeni bojkot predstojećih izbora „nema tu snagu“ kao pre pandemije korona virusa ali da ne vidi šta se to promenilo u međuvremenu.
Prikrivena stranačka delatnost SNS u vreme pandemije u Šapcu
U Šapcu je ukupno 71 osoba zaražena korona virusom, a pokazale su se i neuralgične tačke za vreme pandemije. Ispostavilo se da je najvećim delom zaraza proistekla iz neodgovornog ponašanja stranke SNS.
Vida Ognjenović
Vida Ognjenović: Umrećemo od gladi, ali ne od stida
Od prvih dana vanrednog stanja apelovalo se sa raznih strana na Vladu Republike Srbije i Ministarstvo kulture i informisanja za pomoć samostalnim umetnicima i radnicima u kulturi.
Zbog mera suzbijanja epidemije korona virusa, prestale su da rade ustanove kulture a time su brojni umetnici (tačnije njih 2.373), koji nisu stalno zaposleni, ostali bez sredstava za goli život. I dok su druge države u Evropi i regionu, svoje cenjene kulturne radnike na razne načine zaštitili (prva među njima bila je Nemačka koja je izdvojila čak 50 milijardi za pomoći umetnicima), apeli umetničkih udruženja u Srbiji ostali su bez odgovora. Situacija nije promenjena ni nedavnim rebalansom budžeta, koji ne samo da nije podrazumevao pomoć umetnicima, već je i prethodna izdavanja za kulturu umanjio za 2,7 milijardi dinara. Tri minimalne zarade, koliko će dobiti i većina zaposlenih građana u Srbiji, ostale su nedostižne za slobodnjake, pa su sad umetnici prepušteni peticijama (pokrenuta je onlajn peticija „STOP zanemarivanju samostalnih umetnika i radnika u kulturi, STOP uništavanju umetnosti i kulture“), solidarnosti svojih kolega (pojedini upravnici pozorišta ili kolege izdvajaju novac iz sopstvenih prihoda za svoje nezaposlene kolege), i slobodnoj volji gradske uprave (zamenik gradonačelnika Goran Vesić izjavio je da će Grad Beograd pomoći 350 samostalnih umetnika koji su angažovani u ustanovama kulture u prestonici). Ali sistemskog rešenja i dalje nema. O ovom vanrednom stanju u kulturi Srbije i njegovim posledicama u razgovoru za Danas govori Vida Ognjenović, književnica, pozorišna rediteljka, predsednica Srpskog PEN centra…
*Uredbom Vlade Srbije o rebalansu budžeta predviđeno je 5,1 milijardi evra pomoći za saniranje posledica pandemije koronavirusa, ali ni dinara za sektor kulture. Osim toga, kulturi ne samo da nije dat dodatni novac, nego joj je već postojeći budžet smanjen za 2,7 milijardi dinara. Kako to vidite?
– Kako drugačije da se tumači ta Uredba osim kao zakonska maska za samovolju. Evo, po ko zna koji put se državne obaveze predstavljaju kao blaga volja i dobročinstvo za koje se od nas traže dužna zahvalnost i frenetični aplauz. Kako god, tek u tom važnom zakonskom aktu sektor kulture je jednostavno prećutan, dakle, nemamo čemu da se nadamo. O tome nema šta da se misli, takav stav nameće samo niz pitanja. Prvo, da li komisija koja je donosila Uredbu o rebalansu budžeta zaista smatra da kultura nije dovoljno ugrožena da bi joj pomoć bila potrebna, ili da, kao nedovoljno zahvalna, pomoć nije ni zaslužila. Drugo, pošto je to Uredba Vlade, da li je u toj komisiji bilo predstavnika iz Ministarstva kulture. Ako jeste, da li treba da smatramo da je stav nadležnog Ministarstva da kultura nije pretrpela nikakve pažnje vredne posledice pandemije. Treće, postoji li mogućnost prigovora na odluke po Uredbi i kome se on upućuje. Ostaje i začuđenost, ili neverica, ili zovite to već kako god hoćete, ali teško je verovati da opstanak kulturnog života, uzdrman vanrednim stanjem, i inače zamoren vazdašnjom arogancijom birokratije, nije izazvao nikakvu pažnju, a kamoli zabrinutost Vladine komisije za rebalans budžeta za saniranje posledica pandemije korona virusa. Izgleda da se kulturna potreba kod nas ozbiljno razmatra samo u rubrikama budžetskog opterećenja i to uglavnom kad su na redu smanjenja i uštede, uz preporuku da se obraćamo nekim stranim fondovima i fondacijama. Da bi nas, kad gde dobijemo kakvu crkavicu, na miru zvali stranim plaćenicima…
*Pomoći je izgleda bilo za sve osim za slobodne umetnike, na čiju se ugroženu egzistenciju sa prestankom rada ustanova kulture apelovalo (između ostalih i Srpski PEN centar) već s prvim danima vanrednog stanja. Šta mislite zašto je tako?
– Da, sva umetnička udruženja nastoje da skrenu pažnju na taj neravnopravan položaj umetnika koji nisu stalno zaposleni, već rade po ugovoru o delu. Kad je sve stalo, naravno, ne njihovom krivicom, jasno je da su se oni našli na brisanom prostoru, bez ikakvih prihoda i mogućnosti da ih ostvare. I ne znam zašto je bilo potrebno da peticijama i saopštenjima mi podsećamo nadležne na ovu veliku iznenadnu nevolju osiguranika gradskih, ili državne kancelarije za kulturu, koje im plaćaju staž i socijalna prava. Njihova se radna prava znaju i podrazumevaju se u ovakvim situacijama. To je obaveza tih nadležnih, a ne samo dobra volja.
*Imate li utisak da su umetnici kažnjeni na ovaj način, budući da su u poslednje vreme najglasniji kritičari aktuelne vlasti i njenih odluka upravo glumci, reditelji, pisci…?
– Jeste, nameće se taj utisak, mada ne mogu da verujem da je država tako kratkovida, da veruje da će uspeti da kulturu instalira po svom nahođenju tako da ona postane turističko-propagandna industrija programiranih, dobro plaćenih odlivaka. Neka hvala, ako je to cilj, odnosno uslov, nek pomoć kulturi stvarno izostane. Pa ćemo umreti od gladi, a ne od stida.
*PEN centar je uputio apel Ministarstvu kulture i Gradu Beogradu i vezano za konkurse koji su ukinuti ili odloženi za ovu godinu. Kako će godina bez konkursa uticati na srpsku kulturu?
– Pogubno i porazno. Šteta u ovom slučaju ne može da se izrazi brojkama, ali će se odraziti na svim nivoima života i neće se lako ublažiti nekim budućim rebalansom čak i ako se nađe komisija koja će ga odobriti.
*Plašite li se za budućnost kulture u Srbiji s obzirom na sve već pomenuto, ali i u odnosu na sve napore drugih zemalja da očuvaju sve grane stvaralaštva? Nemačka je izdvojila 50 milijardi evra za pomoć kulturi i umetnicima usled problema nastalih zbog koronavirusa, a i druge evropske države, kao i one u regionu, pokrenule su razne fondove za pomoć ovoj oblasti…
– Naravno da se plašim, kao što se plašite i vi, i svaki čovek koji ima kulturne potrebe, samo što je ovaj naš strah u stvari endemski. Zato što je kultura ovde stalno na nekoj nesigurnoj podlozi. Možda je samo u Vojvodini kultura bar donekle zauzela neko važnije mesto u građanskom identitetu, a teško da se to može reći za celu zemlju. Nije dovoljno da imamo Ministarstvo kulture, pa da smatramo da njegov resor ima značajan udeo u intenzitetu sveukupnog života u zemlji. Malo imamo heroja kulture, a nijedan umetnički događaj, nijedno ime istaknutog umetnika, nije obeleženo crvenim slovom u našem civilnom kalendaru. Nije kultura ovde nikad do kraja osvojila ni pravo mesto ni nezavisnost barem u osnovnim profesionalnim kriterijumima. Po njoj vršljaju različiti interesi, ne uvek kulturni, i merila, ne uvek kvalitetna. Zato strah od toga ne prolazi…
*Mislite li da su možda neki pomislili da kultura može da živi samo na internetu? Da je gledati snimke predstava isto što i biti uživo u pozorištu, da je dovoljno muzeje obilaziti virtuelno…
– Ima, verujem i takvih. Kalkulativni mozgovi će začas izračunati da bi to bilo mnogo jeftinije. Međutim to je varka. Nije poljubac isto što i otisak nakarminisanih usana na papiru.
*Šta nas generalno čeka sa smirivanjem situacije? Sa čime ćemo se suočiti kada prođe vanredno stanje?
– Tugovaće oni koji su izgubili bliske i drage, i sahranili ih kako se kod nas samo po izuzetku sahranjuje. Njima duboko saučešće. Mi koji smo preživeli vanredno stanje bez korone, mi ćemo se radovati toj činjenici i ona će, bar privremeno, iskupiti svu onu zatvoreničku nervozu i izlaske uz strah od zaraze i novčane kazne. Posle ćemo da se nekako snalazimo, kako ko…
Eh, kad bi se promene i na Balkanu događale tako plišanim načinom
*Mogu li da donesu neku promenu aktuelni protesti građana lupanjem u šerpe i lonce s terasa i prozora, ili opozicije koja sedi ispred parlamenta?
– Eh, kad bi se promene i na Balkanu događale tako plišanim načinom, mislim kad bi ih izvodili vojnik Švejk i opozicioni lideri nadvikivanjem prsa u prsa sa „slučajnim“ prolaznicima. Citiraću jednog pesnika koji je za nekadašnju jednopartijsku diktaturu rekao: Ovome samo ovo može doakati…
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Povezani tekstovi:
Borba tviteraša
Snimak nezadovoljne članice SNS podelio „tviteraše“ (VIDEO)
Ja sam radila za vas gladna i žedna, lagala ovaj narod.
Neću da lažem više, dosta je više. Dođite ako hoćete da me hapsite slobodno, ja iznosim istinu – ljutito na snimku koji se pojavio na društvenim mrežama poručuje ženska osoba koja ja na videu potpisana kao Jecika Đurić ljudima iz Srpske napredne stranke čiji je, kako se može zaključiti, i sama član.
Osoba potpisana pomenutim imenom, za koju još uvek ne znamo da li je to njen pravi identitet, u snimku zahteva da bude poligrafski testirana jer joj se, kako kaže, sve smučilo. Na osnovu njenog izlaganja, izvodi se zaključak da je ona nezadovoljna odnosom vladajuće stranke prema njenom zalaganju i sopstvenom materijalnom situacijom.
Ne može više od gladi da se trpi, od nepravde. Nema se za lekove, nema se za hranu, za higijenu. Nema ništa, ništa bre! Ovo što sam radila za vas, ove Srpske napredne stranke, ja se stidim, bre! Stidim se i smučilo mi se sve, da se po**rem na nju – uzvikuje ženska osoba koja podiže majicu sa amblemom vladajuće partije koju potom baca, dok uzrujana govori u „selfi“ kameru.
Njoj je zasmetalo to što tokom sednica, pretpostavljamo lokalnog odbora SNS-a, članovi „kafenišu“ i gledaju „ko će više upaljača i paketa da otme“.
– Znate li vi kakve aktiviste imate? Dođe na vrata, p**ka, k**ac, tako se izražavaju. Nepismeno – takvi vam i trebaju – poručuje ona.
Ženska osoba postavlja pitanje odakle se izvesni „Maćeka“ obogatio, odakle mu kola i stanovi i „odakle Predragu toliko“.
– Dokle više otimačina, bre? Ovde se stanovi sad dele, uselili su se dosta ispred Srpske napredne stranke. Mislite da mi ne znamo? Znamo. Dokle više laži, bre? Šta je ovo? Samo se uzimaju papiri – kaže ženska osoba i navodi još nekoliko imena, za koje još uvek nismo utvrdili o kome se tačno radi.
Po objavljivanju ovog snimka na Tviteru u trajanju od minut i 38 sekundi, na toj društvenoj mreži povela se polemika. S jedne strane, „tviteraši“ hvale ženu zbog hrabrosti da javno istupi, dodaju da se vidi da joj je teško i da nije ona problem, već „oni sa vrha“ koji su napravili klimu u kojoj „mali čovek“, naročito u unutrašnjosti, nema nikakvu perspektivu ukoliko se ne učlani u SNS. Takođe, ima onih koji zaključuju da nisu bitne pobude, već suština onoga što je izgovorila.
Drugi, pak, smatraju da za gospođu nema opravdanja jer je, prema njihovom mišljenju, „problem što su drugi mogli da otmu i ukradu, a ja ne“, kao i da kod nje „nije proradila savest, nego zavist“.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Komentari (10)
Ko ne uzme 100 evra je tajkun?
Ko ne uzme 100 evra je tajkun, a ko uzme nije patriota
„Najveća i nepovratna greška usvojenog rebalansa jeste predviđena isplata 100 evra punoletnim građanima Srbije“, kritika je Fiskalnog saveta u oceni predloga rebalansa budžeta za 2020. godinu s obzirom da mera niti je ekonomski efikasna, niti socijalno fokusirana na najugroženije.
Ova mera je ubedljivo najkritikovanija ili bolje rečeno jedina iz paketa koja je skoro konsenzusom stručne javnosti proglašena populističkom, ekonomski nepotrebnom i skupom s obzirom da ćemo se zaduživati za isplatu tih 100 evra.
Da li su vlasti to konačno shvatile, ali ne mogu da je povuku ili bi da iskoriste njen populistički kapacitet, a da pri tome što manje para iz budžeta izdvoje, tek sve češće imao istupe u javnosti kako funkcioneri neće uzeti tih 100 evra.
Naravno, prethodno je promenjena odluka pa umesto automatske isplate svim punoletnim građanima, ovaj iznos (indikativno od početka iskazan u evrima a ne u zvaničnoj valuti dinaru) će biti automatski isplaćen penzionerima i socijalno ugroženima koji već primaju neku vrstu socijalne pomoći, dok će svi ostali morate da traže ovaj novac.
Tako je pre nekoliko dana premijerka Ana Brnabić saopštila da članovi vlade neće uzimati tih 100 evra „oni nisu obični građani“, već su tu da „obezbede tih 100 evra svim građanima koji žele da ih uzmu“.
Još je dodao i da pare ostavlja za investicije. U istom nastupu predsednik je objasnio i da je cilj mere da se podstakne potrošnja.
Dakle, ne prvi, a verovatno ni poslednji put s vrha vlasti stižu potpuno kontradiktorne poruke. Da li su pare potrebne za potrošnju ili za investicije (koje su rebalansom smanjene za četvrtinu)? Da li ćemo biti odgovorni ako uzmemo tih 100 evra ili ako ih ne uzmemo? Ako ih ne uzmemo da li smo stali uz „mrske“ tajkune ili uz državni vrh?
Ono što je sigurno je da je prilikom predstavljanja paketa pomoći za oporavak od efekata kovida 19 ministar finansija Siniša Mali najavio kao četvrtu meru izdvajanje 70 milijardi dinara iz budžeta za isplatu 100 evra svakom punoletnom građaninu Srbije.
U rebalansu budžeta, navodi se u analizi Fiskalnog saveta, planirano je 60 milijardi dinara za te potrebe, što je za desetak milijardi ili oko 14 odsto manje od prvobitnih najava.
„Vlada je donela uredbu kojom je predviđeno da pravo na isplatu imaju građani sa važećom ličnom kartom i prebivalištem na teritoriji Srbije, kao i da se uplate neće vršiti automatski, nego će se građani prijavljivati putem telefona ili interneta. Računa se s tim da se neće svi građani kvalifikovati ili prijaviti za jednokratna davanja, pa je ukupan obim sredstava umanjen u odnosu na iznos s kojim se prvobitno računalo“, zaključuju u Savetu.
Da se ne računa samo na lenjost građana kod prijavljivanja već da država i proaktivno radi na smanjenju zainteresovanih svedoči i saznanje NIN-a da je svim pripadnicima Bezbednosno-informativne agencije (BIA) „poslata poruka kojom se pozivaju da se odreknu obećanih 100 evra u ime patriotizma“.
Goran Radosavljević, profesor na FEFA, ističe da su od početka ekonomske mere bile populističke i spremane za izbore, a ne da odgovore potrebama privrede i to se najbolje vidi što se već privreda otvara, a niko još nije dobio nikakvu pomoć od države, osim odlaganja plaćanja poreza i doprinosa.
„Tu meru je u javnost izneo predsednik pre nego što je struka smislila kako se to tehnički može izvesti. Ova pomoć građanima je bila potrebna mnogo ranije i fokusirana na socijalno ugrožene. Sada kada su videli koliko je to novca pokušavaju da ublaže negativne efekte na budžet. I to rade još populističkim izjavama u kojima se odriču tih para“, ocenjuje Radosavljević, dodajući da isplata po 100 evra neće suštinski nikome popraviti život, a mnogo će koštati budžet.
Sličnu ocenu ima i ekonomista Milan Kovačević, koji tvrdi da je ova mera od početka predizborni akt i nerazumno raspolaganje novcem poreskih obveznika.
„Nisam čuo ni jednog ekonomistu koji je podržao tu meru davanja novca, ja više volim da kažem biračima, nego punoletnim građanima. To da se svima linearno uplaćuje da bi se podstakla tražnja je neodrživo objašnjenje. Neće svi potrošiti na hranu. Pitanje je koliko će uticati na tražnju za uvoznim proizvodima. Ekonomskog opravdanja za tu meru nema, ali je perfektna za jačanje vlasti“, zaključuje Kovačević dodajući da će ovo biti zgodan način ne samo da se napravi baza za ove izbore, već i za buduće političke akcije.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Komentari (19)
-
‘nači uzimamo
-
Nije mi jasna polemik za ili pritiv 100€ koje država nudi punoletnim gradjanina,naročito sa aspekta podele navedene u samom naslovu teksta.Svako neka odluci sam jer je uslov punoletstvo i da si stanovnik Srbije.Ne vidim razlog da se prave bilo kakve podele da li su za Zvezdu ili Partizan,za vlast ili opoziciju za crno ili belo.
-
Mozda ako malo upotrebis mozak shvatices da je ovaj populisticki potez uradjen SAMO zbog izbora i zadrzanja vlasti. Dugove vase sekte ce vracati nasa deca.
-
Znači , da se opredelim , da li sam tajkun ili patriota ! Pošto , očigledno , nisam tajkun , a mislim da sam patriota , šta onda da radim ? Aj ‘ , da ne uzmem . Pa , ću valjda biti tajkun . Bolje nego da nisam patriota !! Kuku i lele, zar pored onolike Afrike i Amerike , đe ja pogodih da se rodim !!!!
-
-
Uzmite svi, kome nisu potrebne dajte siromasnom starom komsiji, ili donirajte istrazivackom novinarstvu /zasluzili su to/. Ima milion nacina da potrosite SVOJ novac, koji vam kao da je AV a vracacete ga sa debelom kamatom.
-
Jeste , ali ako uzmem , onda nisam patriota !! Sta cu sad , recite mi , ooooo dobri ljudi !!!!
-
-
Tih 100 evra nije samo greška već glupa greška. Nepotrebno trošenje budžetskih sredstava dok hiljade radnika u „stranim“ firmama, koje su dobile državne subvencije, otpušta radnike. Nezaposlenih i gladnih će biti mnogo i njima treba pomoć. Realno – od 6,5 miliona punoletnih građana Srbije, jedan milion stanovnika je u otišao trajno u inostranstvo i oni neće tražiti tih 100 eu. Kada se dodaju naprednjaci (koji sada ne smeju da zovu i uzmu taj novac), i neuki, neobavešteni ili digitalno nepismeni neće ni umeti da pozovu i traže taj novac – dolazimo do neke brojke od najviše 3 miliona korisnika koji će dobiti taj novac a to su penzioneri socijalni slučajevi na listi centara za socijalni rad i poneki omladinac ili uporni stanovnik ove jadne zemlje. Sve u svemu Siniša Mali se zatrčao izjavom o poklonu od 100 eu ali će ustvari uštedeti veći deo novca.
-
Iste grešku su napravili i u Japanu, Singapur, V. Britaniji…… Sve sami ekonomski diletanti!
-
-
Ne mora ni da dadu. „Bajka je lepa samo dok se čeka. Dok od sebe samo nagoveštaj da“. Sve će to narod pozlatiti, umal, grešna mi duša, ne otipkah, pozobati.
-
Gospodine Radosavljevicu meni sa penzijom od 15.000 dinata ce Sustnski POPRAVITI zivot bar za nekoliko meseci. Isto tako radnicima u pekarama, trafikama i slicnim sa platom od 20.000 ce isto popraviti, a i njihovoj deci. Da ne pomonjem otpustene konobare radnike iz butika.
-
…100 AVra je srce Srbije, skoro kao zastava,grb…Republike sa tri baklje…!!!
-
Treba uzeti novac jer država Srbija uglavnom uzima od prosečnog stanovnika, a retko kad daje. A treba uzeti i zato što to Vučića i ekipu na vlasti posebno nervira, obećali, a nemaju, pa sad traže način da što manje daju.
-
Jasno je da grupa TNT tek sada vidi koliko su se sa tih 100 evra uplatkali i koliko je to bila glupa i prosto neizvodljiva ideja! Ali u prvi mah im se učinilo da će sa 100 evra „helicopter money“ sebi kupiti baš mnogo glasova. Kad ono, izgleda da baš i nemamo „money“, a ni sa „helicopter“ ne stojimo najbolje…
Ja sam penzioner i dobiću tih 100 evra, a da me Vučić nije ni pitao da li hoću (a hoću jer su to MOJE pare, a ne Vučićeve i uplatiću ih odmah u dobrotvorne svrhe).
Šta sam onda ja? Tajkun svakako nisam, a sad izgleda da nisam ni patriota.
Ili sam samo penzioner koga u ovoj „državi“ niko ni za šta ne pita, svako tretira kao poluretarda, a vlast misli da može da ga bez problema kupi po sistemu „100 evra za gospodina“?
Šta Vučič misli, da će tih 100 evra učiniti da zaboravimo kako nam je 4 godine drpao deo penzije, a sad nas maže, prvo sa 4000 dinara, a posle i sa velikodušnih 100 evra, wow? A, jok, nećemo tako majstore, ima da vratiš sve što si drpio, do poslednje pare!
(Da budem pošten, meni je drpao samo nepune 2 godine, pošto sam relativno taze penzioner. Ali zato je mojoj ženi drpao od penzije pune 4 godine., tako da nama dvoma Vučić ukupno dođe daleeeeeko više od 2×4000 dinara i 2×100 evra.)
Kako god bilo, jedno je garantovano, sa ili bez 100 evra, za Vučića NE glasam! -
Zao mi je onih siromasnih u zabitima Srbije kojima je najpotrebnije, a koji nisu u mogucnosti ni da didju do telefona, a kamoli da otvore racun u banci.Tu su jos i studenti kojima bi to dobro doslo, kada je vec najavljeno.Mogli su lepo po birackom spisku da dele preko poste, ali prave se blesavi, sada bi da ucare sto vise da malo ublaze svoju populisticku brljotinu.I naivni ce opet da glasaju za ove hohstaplere, sibicare…
-
Kakvi ekonomisti,kakva ekonomska opravdanost,Da li je ekonomski opravdana donacija za korona vakcinu..Da li je ekonomski opravdano da placamo respiratore ne znase koliko,pa ih poklanjamo.Da li ste citali analize fiskalnog saveta.Deset puta ponavljaju jedno te isto i kritike.Predloga nigde.Uzmite svoje pare,ako ne,uzece ovi sto se busaju da nece uzeti.Niste valjda deca.
-
Da li će te zašto neće novinari istražiti jednostavnu matematiku?
Predvidjena isplata po 100€ svakom punoletnom gradjanu iznosi oko 5,5 miliona€?
Na biračkim spiskovima je upisano preko 6,5 miliona glasača?
Istražite šta je sa tom razlikom?
Hvala-
Vrlo je jednostavno:
– 700.000 članova SNS.
– 299.700 tajkuna.
– 299 što članova vlade i Skupštine, što drugih visokih državnih činovnika.
– Vučić, komada 1 (jedan).Eto, sasvim lepo izlazi računica!
-
-
Patriota sam i volim Srbiju,uzecu 100 evra ako nekome to nije potrebno neka se javi da mi posalje,bolje vrabac u ruci nego golub na grani.
Neki obecase 1000 evra pa corak. -
Vucic bi trebao da se bolje upozna sa narodnom izrekom“ispeci pa reci“.
Svetislav Basara
Prah i pepeo
Znate kako kaže onaj drevni pesmuljak – sve što je lepo ima kraj, zašto bi vanredno stanje bilo izuzetak.
Već u nedelju po podne svi vrapci pod beogradskim strehama su znali da će u takozvanom Hit tvitu Njegova Prezidencijalnost srpskom narodu i senatu obznaniti da se vanredno stanje ukida skorih dana. Mojoj malenkosti se odnekud „javilo“ da će se to zbiti već u sredu. „Dojava“ se pokazala tačnom.
Kao što je potpukovnik Kon u osvit epidemije – dok se Visoki Antivirus kliberio na baljezganja stand up pulmologa – mudro čekao da Vrhovni „odobri“ epidemiju, tako je u nedelju veče Vučić sačekao da Kon naučno „odobri“ ukidanje vanrednog stanja, što je potpukovnik spremno i učinio. Pravo je čudo kako taj svat nije dogurao do generala.
Ja, međutim, nisam u taboru onih koji leleču ju, ju ju, prerano je. Naprotiv. Držim da vanredno stanje nije trebalo ni uvoditi, ali da je – kad je već uvedeno – uvedeno u pravi čas da bi svaka zverka pokazala svoj trag i da bi oni koji umeju da slušaju i gledaju sagledali bezdane dubine ovdašnje ljudske posrnulosti i bede.
Odavno ja ovde pišem – i navlačim gnev „pravednika“ na glavu (za šta mi gromoglasno puca Sebastian) – da je Vučić došao na vlast ne da bi nam otkrio „istinu o sebi“, nego istinu o nama – amorfnoj gomili ženskih polnih organa oba pola koja na osmogodišnje karanje u zdrav (hm, da li baš zdrav) mozak ne uspeva da pronađe efikasniji odgovor od lupanja u krbanje.
Ne hara Vučić da bi demonstrirao svoju (fiktivnu) moć, nego da bi pokazao našu stvarnu nemoć i naše nemanje muda. Tvrđe stvari da i ne pominjem.
Rekoh pre dve tri nedelje da je tokom epidemije i vanrednog stanja Visoki baš prekardašio i da se intimno verovatno i sam čudi kako to da još uvek sedi u Prezidencijalnom konaku. Basnoslovna količina osionosti, prostakluka i seljačkih marifetluka koje je na bazi 24/7/30 upumpavao u okolinu, sada se okreće protiv njega.
Iznutra.
Spoljašnosti što se tiče (čitaj opozicije), ne preti mu nikakva opasnost, ali sve druge opasnosti su tu. Ali će Visoki ipak ostati tu gde jeste dok se ne formira alternativa. Priroda ne podnosi vakuum, to valjda znate.
Pre neko veče je jedan sturmabteilung S(N)S-a – sa kojim Visoki, kako kaže, nema ništa – preko puta Đilasove zgrade instalirao snažno ozvučenje i, da bi izrazio negodovanje protiv lupanja u šerpe, izvesno vreme puštao pokliče „Đilase, lopove“, dok su sve to slušala Đilasova deca. Pitam se da li su u SNS (i njegovom vrhu) nekad čuli da „naš narod“ – do koga, je li, izuzetno drže, kaže da ima onih koji će umreti manji nego što su se rodili. Prirodnom smrću, da ne bude zabune.
Može li se niže? Može. I treba još niže. Sve dok se smrdljivi, ubuđali, potuljeni orijentalni duh „sabornosti“, „našeg identiteta“ – duh koji je istovremeno uplašen i osion – ne raspadne u prah i pepeo. Pa šta će onda ostati. Pa prah i pepeo.
nije prva, pre pola godine je bila ona žena tamo negde kod Šapca koja je sat vremena pričala o lakrdiji ove vlasti. A da li treba pozdraviti, svakako da jer svaka promena svakog od nas na bolje treba biti pozdravljena ali isto tako ne sme se ni zaboraviti na šta je bila spremna bez obzira na razlog zbog čega je radila sve te gadosti za stranku.
Nije dobila dovoljno i to je to. Niti je sramota niti žali. Žali samo što se nije naplatila.
A ti Miško, jesi li zadovoljan kako si se naplatio pa te zato nismo videli u ulozi pokajnika?
Mora da je moj pokojni deda palio baklje ako nisu sns.
Trebalo je da se obrati predsdeniku Vučiću direktno, on je jedini koji bi joj mogao pomoći konkretno. I botovska zajednica je Srbija u malom kakvu je kreirao predsdenik Vučić.
Jedan po jedan beže,kao nekad Dinkić čim oseti da vlast pada on u opoziciju.
Pošto je Dinkić danas Vučićev savetnik, da posmatramo Dinkića, pa ako vidimo da Dinkić iskače iz čamca, da li da to shvatimo kao pouzdan znak da Vučić nepovratno tone?
Pukle karike!
Kad se ovo sve jednom završi i kad policija i sudstvo počnu da rade svoj posao(u interesu naroda) moraćemo da rentiramo goli otok na 99 godina
Ispovest bota