Njemačka radi na planu za izvlačenje žita iz Ukrajine, evo detalja

NJEMAČKA pomaže Poljskoj i Rumunjskoj u prilagodbi njihovih željeznica kako bi se omogućio izvoz milijuna tona žita zaglavljenog u Ukrajini zbog ruske blokade morskih luka, izjavila je njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock.
“Željezničke pruge treba modernizirati, potrebni su nam pravi teretni vagoni – njemačka vlada radi na tome s mnogim drugim akterima”, rekla je Baerbock prije sastanka s kolegama iz Europske unije u Luksemburgu.
“Jasno je da u konačnici sigurno nećemo moći izvući sve žitarice, ali ako uspijemo osloboditi barem dio, preko raznih ruta, to će svakako pomoći u trenutku kada se suočavamo s ovim globalnim izazovom”, poručila je njemačka ministrica diplomacije.
Ukrajina i zapad optužuju Moskvu da hranu koristi kao oružje, dok Moskva blokadu pripisuje ukrajinskim minama u Crnom moru i sankcijama Rusiji.
Mađarska nudi potencijalnu rutu za izvoz žitarica iz Ukrajine

MAĐARSKA je ponudila svoj teritorij kao potencijalnu rutu za izvoz žitarica iz Ukrajine jer su uobičajene rute putem Crnog mora blokirane, kazao je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjártó. Ukrajina je bila veliki svjetski proizvođač žitarica i uljarica, no izvoz joj se drastično smanjio otkad ju je Rusija napala 24. veljače.
Zbog ruske blokade ukrajinskih luka na Crnome moru Kijev pokušava izvoziti putem kopna, rijeka i željeznice.
Pad u proizvodnji i izvozu potaknuo je bojazan od globalne krize hrane te su zbog rata, kao i zbog sankcija koje je Zapad nametnuo Rusiji, cijene žitarica, jestivog ulja, gnojiva i energije uvelike narasle. Szijjártó je kazao da je Mađarska ponudila svoj teritorij kako bi omogućila da hrana iz Ukrajine dospije kamo bi trebala, “uglavnom do Sjeverne Afrike i Bliskog istoka”.
Nije naveo koju količinu bi Ukrajina mogla izvesti preko Mađarske
Mađarski šef diplomacije, koji je izašao s tim prijedlogom na sastanku ministara vanjskih poslova EU, nije naveo koju bi količinu žitarica Ukrajina mogla izvesti preko Mađarske, no dodao je da se u svrhu rasterećenja mogu aktivirati dva logistička čvorišta na istočnoj granici zemlje.
“Ako se neke vrste žitarica i drugih proizvoda budu izvozile iz Ukrajine do Bliskog istoka ili Sjeverne Afrike preko Mađarske, to se može postići u kratkome roku”, kazao je Szijjártó. “Željeznicom se brzo može doći iz Mađarske do luka u jugoistočnoj Europi.”
Szijjártó je kazao da je Mađarska također ponudila svoje prijevozne kapacitete za ukrajinske žitarice. Ministar je naglasio da Mađarska ne očekuje nikakve poremećaje u opskrbi države ruskim plinom.