Procurio tekst sporazuma koji EU predlaže za Kosovo i Srbiju

PRIŠTINSKI dnevnik na albanskom jeziku Koha Ditore objavio je tekst za koji se pretpostavlja da predstavlja prijedlog Osnovnog sporazuma između Kosova i Srbije, koji je sastavila Europska unija. Dokument je stranama dostavljen još u kolovozu, a visoki europski dužnosnici su potvrdili da je u međuvremenu ažuriran te da je to sada prijedlog svih 27 zemalja članica EU.
Izvori su kazali da je dnevniku Koha Ditore dostavljena verzija bez ažuriranja, ali ističu da nije bilo promjena u glavnim točkama i idejama. Na početku se naglašava da su Kosovo i Srbija svjesni svoje odgovornosti za očuvanje mira te predani davanju doprinosa plodonosnoj regionalnoj suradnji i sigurnosti u Europi, prenosi Klix.ba.
Obje strane se obvezuju da shvaćaju kako su nepovredivost granica i poštovanje teritorijalne cjelovitosti i suvereniteta, kao i zaštita nacionalnih manjina, osnovni preduvjeti mira. Cilj Sporazuma je stvoriti uvjete za suradnju uključenih stanaka na dobrobit svih građana. Tekst se sastoji od ukupno 10 članaka.
“Obje strane će se suzdržavati od upotrebe sile”
Članak 1.
Strane će međusobno razvijati normalne, dobrosusjedske odnose na temelju jednakih prava. Obje strane međusobno će priznavati relevantne dokumente i nacionalne simbole, uključujući putovnice, diplome, tablice vozila i carinske pečate.
Članak 2.
Obje strane će se voditi svrhom i načelima utvrđenim u Povelji Ujedinjenih naroda, posebno onima o suverenim pravima država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalne cjelovitosti, pravu na samoodređenje, zaštiti ljudskih prava i nediskriminacija.
Članak 3.
U skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda, stranke će svaki nesporazum između sebe rješavati isključivo mirnim putem i suzdržavat će se od prijetnje silom ili upotrebe sile.
“Kosovo i Srbija će produbiti suradnju u budućnosti”
Članak 4.
Stranke polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može zastupati drugu stranu u međunarodnoj sferi ni djelovati u njezino ime. Srbija se neće protiviti članstvu Kosova ni u jednoj međunarodnoj organizaciji.
Članak 5.
Obje strane podržavat će svoje težnje da postanu članice Europske unije.
Članak 6.
Iako ovaj temeljni sporazum predstavlja važan korak normalizacije, obje strane će s novim zamahom nastaviti proces dijaloga koji vodi EU, a koji će dovesti do pravno obvezujućeg, sveobuhvatnog sporazuma za normalizaciju odnosa. Strane su suglasne produbiti suradnju u budućnosti u područjima ekonomije, nauke i tehnologije, prometa i povezanosti, odnosa u pravosuđu i provedbi zakona, pošte i telekomunikacija, zdravstva, kulture, vjere, sporta, zaštite okoliša, nestalih osoba i drugih sličnih područja kroz postizanje konkretnih dogovora.
“Formalizirat će se status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu”
Članak 7.
Obje strane su predane postizanju konkretnih dogovora, u skladu s relevantnim instrumentima Vijeća Europe i korištenjem postojećih europskih iskustava, kako bi se osigurala odgovarajuća razina samouprave za srpsku zajednicu na Kosovu i mogućnost pružanja usluga za neka specifična područja, uključujući mogućnost financijske pomoći iz Srbije i kanale direktne komunikacije srpske zajednice s Vladom Kosova. Strane će formalizirati status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i osigurati visoku razinu zaštite srpske vjerske i kulturne baštine, u skladu s postojećim europskim modelima.
Članak 8.
Strane će razmijeniti stalne misije koje će biti smještene u dotičnom sjedištu vlade. Praktična pitanja vezana uz raspoređivanje misija bit će posebno obrađena.
Članak 9.
Obje strane ističu predanost EU i drugih donatora stvaranju posebnog paketa financijske pomoći za zajedničke projekte stranaka za ekonomski razvoj, povezanost, zelenu tranziciju i druga ključna područja.
Članak 10.
Stranke će osnovati zajedničku komisiju, kojom će predsjedati EU, za praćenje provedbe ovog sporazuma. Obje strane potvrđuju svoju obvezu provedbe svih dogovora dijaloga iz prošlosti.