U tijeku ogromni napad. Gusti dim nad Kijevom, nuklearka ostala bez struje

IZ MINUTE U MINUTU pratimo događaje vezane za rat u Ukrajini.
Ključne informacije:
- Žestok ruski napad diljem Ukrajine
- Šefica američkih obavještajaca tvrdi da bi se Rusi zbog manjka ljudstva i streljiva mogli potpuno prebaciti samo na obranu okupiranih teritorij
Četrdeset posto Kijeva jutros je bez grijanja, objavio je gradonačelnik Vitalij Kličko.
Trenutno su u Kijevu četiri stupnja.
“Nakon napada, uslijed nestanka električne energije, 40 posto korisnika glavnog grada trenutno je bez grijanja. Opskrba vodom radi normalno”, rekao je.
Volodomir Zelenski sinoć je opisao bitku za Bahmut i okolnu regiju kao “prvi prioritet” Ukrajine.
On je također za CNN rekao kako vjeruje da je Rusija započela svoju ofenzivu u regiji Donbas.
“Ovo je ofenziva. Ovako to izgleda: spora agresija, jer oni nemaju dovoljno snage”, rekao je.
Glavni stožer ukrajinskih oružanih snaga objavio je sinoć na Facebooku da je odbio napad u Bahmutu.
“Neprijatelj je nastavio svoje napade i nije pokazao znake posustajanja u napadu na grad Bahmut. Naši su branitelji odbili napade na Bakhmut i okolna naselja”, objavili su.
Grad Žitomir ostao je bez struje.
“Nema opskrbe vodom niti struje u nekim dijelovima. Situacija je teška. Nema žrtava”, kazao je gradonačelnik Žitomira Sergij Sukomlin.
Zbog granatiranja je bez struje ostala nuklearna elektrana Zaporižja.
“Danas je prekinuta posljednja linija komunikacije između okupirane nuklearne elektrane Zaporižja i ukrajinskog elektroenergetskog sustava”, stoji u priopćenju tvrtke Enerhoatom.
Gusti, crni dim nad Kijevom. Kako se čini, Rusi su gađali uglavnom energetsku infrastrukturu.
Nema potrebe da Organizacija zemalja izvoznica nafte poveća proizvodnju nafte kako bi nadoknadila smanjenje od 500.000 barela dnevno u Rusiji, rekao je Reutersu jučer angolski državni tajnik za naftu i plin.
>> Opširnije
Boeing je posljednji put bio u Sjedinjenim Državama u ožujku 2014., a vjeruje se da je u Rusiji ili putuje u ili iz Rusije, priopćilo je američko Ministarstvo pravosuđa.
>> Opširnije
Gradonačelnik Kijeva javlja da se u gradu čuju brojne eksplozije.
Nema potrebe da Organizacija zemalja izvoznica nafte poveća proizvodnju nafte kako bi nadoknadila smanjenje od 500.000 barela dnevno u Rusiji, rekao je Reutersu u srijedu angolski državni tajnik za naftu i plin.
“Vjerujemo da je ruska nafta još uvijek tamo”, rekao je Jose Barroso iz Angole na marginama energetske konferencije u Houstonu. “Nađu način, pronađu nova tržišta… Postoji ravnoteža na tržištu.”
Rusija je rekla da će od ožujka smanjiti dnevnu opskrbu za 500.000 barela. Grupa sedam zemalja, Europska unija i Australija uvele su 5. prosinca gornju cijenu pomorskog tereta ruske nafte, postavivši je na 60 dolara po barelu.
Ruska nafta pronašla je kupce u zemljama poput Kine i Indije koje nisu uvele sankcije.
Ako Kina uvozi više nafte iz Rusije, onda možda manje uvozi iz drugih zemalja, rekao je Barroso.
“Vjerujemo da trenutno nema potrebe da zemlje članice OPEC-a povećavaju svoju proizvodnju”, dodao je.
OPEC i saveznici, poznati kao OPEC+, složili su se smanjiti svoj cilj proizvodnje za 2 milijuna barela dnevno od prošlog studenog do 2023. Kao dio toga, 10 članica OPEC-a koje obvezuje sporazum imaju cilj proizvodnje 25,416 milijuna barela dnevno.
Ruska vojska izvela je raketne udare na niz ukrajinskih regija rano jutros, uključujući crnomorsku luku Odesu i drugi najveći grad u Ukrajini, Harkiv, prekinuvši struju u nekoliko područja, rekli su regionalni dužnosnici. Napadi su pogodili široki niz ciljeva, uključujući gradove koji se protežu od Žitomira, Vinice i Rivna na zapadu do Dnjepra i Poltave u središnjoj Ukrajini.
Guverner regije Odesa, Maksim Marčenko, rekao je da je masovni raketni napad pogodio energetsko postrojenje u lučkom gradu, što je dovelo do prekida struje.