Kragujevac ne miruje

Koliko su Fijatovi radnici u Kragujevcu konkurentni u odnosu na kolege iz drugih zemalja

Samo Indijci manje plaćeni od Srba

Radnici u autoindustriji u Kragujevcu zarađuju 2,25 dolara na sat, Kini pet dolara, Mađarskoj šest, Češkoj 9,85, a Slovačkoj 12,5 dolara

Sa platom manjom od 300 evra radnik fabrike FCA u Kragujevcu je najjeftiniji u Evropi, a među najjeftinijim i u svetu.

 7

Piše: M. Obradović

Beograd 15. jul 2017. 14:17

Samo Indijci manje plaćeni od Srba

Foto: Fonet / Petar Mladenović

S obzirom da štrajkači traže povećanje bruto plate sa 38.000 na 45.000 dinara, to znači da je njihova bruto satnica, uz standardnu 40-satnu radnu nedelju, svega 2,25 dolara. Od zemalja velikih proizvođača automobila samo Indija i možda neka fabrika u Meksiku plaća radnike manje nego Fijat u Kragujevcu.

Prema istraživanju Volstrit žurnala, u 2015. godini Indija je bila daleko najjeftinija destinacija sa satnicom od 1,09 dolara. Autokompanije su plaćale radnike u Meksiku od jedan do tri dolara na sat, dok su plate autoradnika u Brazilu ili Kini nedostižne za nas. Satnica radnika u Brazilu iznosila je oko šest dolara, a u Kini nešto više od pet dolara na sat. Ako zanemarimo ove daleke destinacije i pogledamo istočnoevropsko okruženje, srpski autoradnici su daleko najjeftiniji.

Prethodnih godinu, dve veliki broj fabrika automobila u Istočnoj Evropi se suočavao sa štrajkovima i zahtevima za povećanja plata. Tako su Mađari u Audijevoj fabrici početkom godine izborili povećanje bruto plate sa 900 na 1.000 dolara, što je rast satnice sa 5,6 na oko šest dolara. U Češkoj recimo Škoda plaća radnike 9,85 dolara po satu, dok najbolje stoje Slovaci koji na primer u Folksvagenoj fabrici zarađuju satnicu od 12,5 dolara, pet puta više nego Kragujevčani. Čak su i u Poljskoj koja nam je možda i najbliža po zaradama, plate skoro tri puta veće nego u Srbiji.

Koliko bi štrajk zaposlenih u kragujevačkoj fabrici Fijata mogao da košta Srbiju, a koliko Fijat? Predsednik Aleksandar Vučić je izjavio da se radi o 440 vozila dnevno što bi moglo da izazove štetu od 0,1 odsto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda proizvoda. Ipak, jednomesečni štrajk bi bio mnogo veći udarac za Fijat. Mesečna prodaja automobila fijat 500L koji se proizvodi u Kragujevcu na dva najveća tržišta, Evropi i SAD, za ovaj model iznosi oko 6.735 vozila (bazirano na mesečnoj prodaji ovog modela u prvih šest meseci). Ovo čini oko 2,3 odsto ukupne mesečne prodaje u junu Fijat Krajsler automobila (FCA) na ova dva tržišta koja čine preko 90 odsto ukupne prodaje FCA.

Inače FCA je u junu zabeležio rast prodaje na evropskom tržištu za 7,9 odsto i u ovom mesecu je prodato 107.600 automobila u Evropi. U svom segmentu malih MPV vozila, 500L je bio lider na tržištu sa učešćem od 25 odsto. Istovremeno, na američkom tržištu, prodaja FCA vozila je smanjena za sedam odsto na 187.348 vozila. Prodaja modela 500L iz Kragujevca je pala za trećinu pa je u junu u SAD prodato svega 184 vozila.

povezane vesti

komentari (7)

* Sva polja su obavezna

Potvrdite

Slanjem komentara slažete se sa Pravilima korišćenja ovog sajta.

Dana

15. jul 2017.

Hvala ti Boze da su nasi radnici poceli da se osvescuju i stanu na put eksploatisanju od strane poslodavaca. Nasoj vlasti predsedniku (koji se razmece svojim “talentom” za biznis), premijeru, ministrima, poslanicima najvaznije je da oni uzivaju, hvalisu se, slikaju se, da imaju para i da se bahate. A polozaj nasih radnika im je zadnja rupa na svirali.

Beogradjanka

15. jul 2017.

Kako ce nas predsednik koji je mirodjija u svemu, sad da objasni zasto je nas radnik medju najlosije placenim na svetu? Da li ce on, kao i premijerka uz njegove direktive, kao i resorni ministar da preduzmu nesto da se to promeni i da se nas radnik vise postuje i vise placa? Bivsi premijer tj. sadasnji predsednik stalno poziva strane investitore, sve im omoguci, zaduzi se, finansira ih i jos ponudi najjeftiniju radnu snagu. Pa ko je lud da to odbije? I dok im se placa oni su Srbiji, a kad oni treba da dele zaradu sa nama, oni put pod noge i jos ostave dugove.

PERA LOZAC

15. jul 2017.

Ко те пита. Важно је да се воде као запослени и да нам “незапосленост опада”.

nina

15. jul 2017.

Veliko je pitanje dali ce neko zbog svega ovoga da odgovara? Nazalost i Albanija je postala zapad za Srbiju. A njima bas sve potaman. Sta nam uradise za ovih 5 godina?

Sv. Petar

15. jul 2017.

Tako i treba, za to smo se i borili, za što bednih život naroda i što veće privilegije nesposobni i korumpirana vlasti. Radnici, uzmite stvar u svoje ruke, jer nema ko da vas zaštiti u ovoj zemlji!!!

Misa pop

15. jul 2017.

Neznam odakle odjednom tolka briga o radnicima i njihovom kapitalistickom izrabljivanju. Prvo smo sve privatizovali i iz propalog socijalizma presli u napredan kapitalizam gde su nam obecavani brda i dolovi. Prodavali smo po tri secerane za tri sibice, cementare za bagatelu, drvnu preradjivacku industriju smo ugasili, a Kopaonik proglasili za Nacionalni park i prciju Miodraga Kostica, sirili smo ruke i pocepane skute, iznosili so i hleb za strane investitore, tolko smo hvalili dolazak Fijata u Kragujevac, da smo i zaboravili da pitamo pod kojim je uslovima dosao i dokada ostaje, sad tek samo hrabri sapucu da Fijatu ugovor sa Kragujevcanima istice 31. 12. 2018. god. Dosad se Niko nije setio strajka, sad tek sindikat Kragujevackog Fijata donosi sudbonosnu odluku za Kragujevac, STRAJK do ispunjenja uslova. Mislili su ocito da ce se zatresti ceo lanac Fijatovih fabrika. Ne, nece, Kragujevac je samo jedna mala karika u lancu Fijata, koju Fijat moze da otkaci kad god mu se prohte. 35 godina radim u kapitalizmu i znam kako disu. Smejao sam se kad su 5-og oktobra palili skupstinu Srbije i hrlili u Evropu i Kapitalizam, a onda nam se za samo 17 godina zgadio. Neznam da li se iko seca da je svojevremeno Vuk Draskovic predlagao da se u Zastavi Kragujevac ne proizvode automobili jer donose gubitak, vec da se u pogonima postave plantaze za proizvodnju pecuraka. Eto sad se ima zivotna sansa da se Kragujevcanima i Draskovicu ispuni davnasnji san da mesto Punta proizvode Vrganj.

Tstar stajiv

15. jul 2017.

Pricajte vi sta hocete ali ja ovo smatram diskriminacijom. Da objasnim: ako radnik fijata u italiji je placen npr. 2000€ za isti posao sa istom produktivnoscu, a radnik fijata u Srbiji 300€, za isti posao sa istom produktivnoscu, onda se tu stvara ne jednakost, i radnik u Srbiji se oseca iskoriscenim. A poslodavac smatra da su Srbi glupe budale i budjav narod koji je tu da se samo iskoriscava, a Italijani su bolji narod koji zasluzuje svoju zaradu. Jel razumete, da ih oni iskoriscavaju i daju im manje zarade samo zato sto zive u drugoj zemlji, i drugi su narod, tj. diskriminisu ih na osnovu mesta (drzave) rada.