Nova vrsta ukrajinskog drona možda je uništila važan ruski naftovod
Index Vijesti
14:35, 03. veljače 2025.

NOVA bombaška bespilotna letjelica korištena je u ukrajinskom napadu na rusku naftnu infrastrukturu. U srijedu navečer ili rano u četvrtak, dronovi pod upravom ukrajinske 14. posebne pukovnije bespilotnih letjelica pogodili su naftnu stanicu na naftovodu Družba, u Brjanskoj oblasti, blizu granice Rusije i Bjelorusije, piše Forbes.
Naftovod Družba jedan je od najvećih na svijetu i ključna je infrastruktura za najprofitabilniju rusku industriju.
Precizan udar
Požar koji je izbio nakon udara obasjao je noćno nebo i bio toliko snažan da su ga registrirali NASA-ini sateliti za detekciju požara. “Sudeći po požaru, udar je bio iznimno precizan”, primijetio je estonski analitičar WarTranslated.
Ukrajinske snage već dvije godine ciljaju rusku naftnu infrastrukturu, no dosadašnji napadi uglavnom su uključivali dronove napunjene eksplozivom koji su se jednostavno obrušavali na mete. Međutim, prema popularnom ukrajinskom Telegram kanalu Nikolaev Vanek, ovaj napad bio je drugačiji – dronovi su “bombardirali Brjansku oblast bombama” umjesto da su se izravno zabijali u ciljeve.
Nova taktika
Ukrajina već koristi modificirane sportske zrakoplove koji se mogu daljinski upravljati i nositi bombe od oko 100 kilograma ispod trupa. Do sada su ti dronovi jednostavno padali na mete, no sada se čini da su sposobni ispustiti bombe prije udara.
Ova metoda ima smisla za napade na velikim udaljenostima. Primjerice, sportski zrakoplov Aeroprakt A-22, napunjen eksplozivom, teško bi mogao preletjeti više od 650 kilometara u povratnoj misiji. No, Ukrajina je već gađala rusku naftnu infrastrukturu na udaljenostima od 1300 kilometara ili više.
Kada se A-22 koristi u jednokratnim misijama, njegov doseg se udvostručuje – umjesto da se vraća, obavlja napad i pada na metu. U tom slučaju nema potrebe za ispuštanjem bombe.
Mogućnost višekratne upotrebe
Napad na naftovod Družba dogodio se svega 40 kilometara od ukrajinske granice, što znači da je izdržljivost dronova bila manje važna. Ova relativno mala udaljenost omogućila je dronovima da ispuste bombe i potencijalno se vrate u bazu.
To ne znači nužno da su se i vratili. Daljinsko slijetanje jedan je od najzahtjevnijih aspekata upravljanja vojnim dronovima. Umjesto da riskiraju neuspješno noćno slijetanje, operateri su možda odlučili provesti robotski dvostruki udar – prvo su ispustili bombe, a zatim, u drugom prolazu, usmjerili dronove da se obruše na istu metu.
Ako su ukrajinski dronovi sada sposobni ispuštati bombe, to bi moglo značiti i da mogu izvoditi povratne misije – pod uvjetom da operateri usavrše tehniku sigurnog slijetanja. Time bi postali višekratno oružje, sposobno za višestruke napade na rafinerije i pumpne stanice prije nego što budu izgubljeni.
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.
Ovo je .
Homepage nacije.
1.210.390 čitatelja danas.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Želite raditi na Indexu? Prijavite se ovdje.