Bodo Veber: Kosovski Srbi ne postoje kao faktor
Aljbin Kurti insistira na dijalogu sa kosovskim Srbima, umesto sa Srbijom. To je nerealno jer u srpskim sredinama vlada jednopartijski režim pod kontrolom Beograda i u sprezi sa kriminalom, kaže analitičar Bodo Veber.
Novi kosovski premijer Aljbin Kurti biće „neprijatan sagovornik“ za Evropsku uniju, smatra Bodo Veber, viši saradnik Saveta za politiku demokratizacije iz Berlina. „S jedne strane zbog njegovih delom principijelnih političkih, demokratskih stavova, a s druge strane zbog toga što njegova ubeđenja i program njegove partije imaju i dalje dogmatske i ideološke elemente“, kaže Veber za DW.
Veber, jedan od najboljih poznavalaca Balkana među nemačkim analitičarima, smatra da je Kurti nakon izborne pobede najviše umerenosti i popuštanja pokazao kod velikoalbanske ideje za koju se godinama odlučno zalagao. Prema rečima Vebera, Kurti je takođe insistirao na dijalogu sa srpskom zajednicom na Kosovu.
„Ostaje doduše pitanje praktičnog sprovođenja jer se Kurti i njegovo Samoopredeljenje drže dogme da se pregovara samo sa kosovskim Srbima i to bez mešanja Beograda“, kaže Veber.
„Tužna realnost je da se, zbog neplaniranih posledica političkog dijaloga, u deset većinskih srpskih zajednica, formirao jednopartijski režim pod kontrolom Beograda koji počiva na patronatu i preplitanju državno-partijskog aparata i kriminalnog podzemlja. Kosovski Srbi kao pojedinačni faktor u ovom trenutku ne postoje“, dodaje analitičar.
On smatra da kosovski Srbi mogu imati svoj glas „tek nakon što bude zaključen sveobuhvatni sporazum sa Srbijom koji garantuje potpunu integraciju kosovskih Srba u državu Kosovo, i političko-institucionalno potiskivanje Srbije sa Kosova. U tom smislu očekujem napredniju retoriku nove vlade kao i okretanje kosovskim Srbima, ali ne očekujem mnogo rezultata van budućih briselskih pregovora sa Srbijom.“
Bodo Veber dodaje da je i dalje nejasno na šta Kurti misli kada najavljuje „reciprocitet“ u odnosima sa Srbijom.
„Koliko sam razumeo, ovaj zahtev je ranije bio povezan sa ukidanjem carina na robu iz Srbije, što je bila glavna prepreka nastavku pregovora u Briselu. Međutim, carine nisu uvedene krajem 2018. kao protivmera na već postojeće nelojalne trgovinske prakse Srbije, već su uvedene jednostrano zbog uspešnog lobiranja Srbije da Kosovo ne postane članica Interpola. I s druge strane, kako sam razumeo, kao protivmera ideji razmene teritorija“, zaključuje Veber.
Povezani tekstovi:
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Pola istine je veća laž od čiste laži. Nesvesno ili namerno, gospodin previđa okolnost da je u uslovima u kojima žive Srbi na KiM (gorim nego za untermensch u tokom WWII) zaista teško organizovati politički život. Politički angažovanim srbima divljački nasilno upadaju u stan, hapse i zadržavaju ih u pritvoru mesecima bez osnove, u seoskim sredinama naoružani ljudi otimaju stoku, gde decu do škole prati KFOR, a rušenje grobalja, paljevine i nasilje su toliko uobičajeni da to niko više i ne pominje. Uz to, ako Nemcima smeta vlast u Beogradu, zašto joj daju podršku i zažmure kad treba?
Nije dobro proucio predmet komentara, ili je lobista za jednu of strana
A zasto Albanci sa Kosova ne primene taj princip prvo na njima samima i krenu da pregovaraju SAMI sa Srbijom bez Amerikanaca, Nemaca, Britanaca, bez NATO zaledjine, bez odlaska u Vasington i Berlin?
Zato sto Srbija i srbi ne razumeju da treba da razgovaraju i pregovaraju bez pritiska. Uvek mora da ih pritiskaju i ucenjuju da bi na kraju pristali i na ono sto niko od njih nije trazio na pocetku. Setite se raspada YU kada se degadjao narod (srpski), nudjena im je confederacija drzava u sklopu YU a na kraju su srbi morali da beze iz svojih kuca zbog ratova i nestali sa nekih teritorija gde su ziveli vekovima. Isto je bilo sa Kosovom i pregovorima kaka je Milosevic i kompanija odbacila bilo kakav dogovor sa cuvenim odgovorom „malo morgen“. Na kraju smo dobili bombe i potpisali kapitulaciju i izgubili celo Kosovo (neki jos uvek misle da je deo Srbije i to oni koji su ga i izgubili). Srbija nikada ne nauci lekciju iz istorije i uvek bira svoje vodje koji ih najbolje lazu.
@Ponavljaci
Da li ce neko biti proteran ili ce dobiti „drzavu“ ne zavisi ni od vestine pregovaranja ni od ucenja iz istorije ni od toga kakav je koji narod, ni od toga kakve vodje ima (tesko da bi se Taci, Tudjman ili Izetbegovic mogli svrstati u vrhunske vodje i politicare), ni od pravde ni od morala nego samo i iskljucivo od toga koji i kakvi su interesi nekoliko najjacih drzava. To su pokazale i zadnje decenije ali i primeri iz ranijih perioda. Nisu samo Srbi odbijali dogovore, to su radili i Bosnjaci i Hrvati i Albanci ali za to nisu snosili nikakve posledice iz prostog razloga jer su im se interesi poklopili sa interesima SAD, Nemacke i V. Britanije. Problem Srba je sto se njihovi interesi nikako ne uklapaju u interese okupacionih sila, od Turaka, preko nacista, komunista ili sada NATO-a.
Ma samo ako u albanizovanom delu Kosova vlada uberdemokratija, nema sprege kriminala i politicara, nema kontrole i davanja uputstva sa strane… Ma cudo jedno, jedino je nejasno zasto takvom uzornom i uber drustvu kakvo vlada na 90% Kosova ne ukinu vize za EU? Nije valjda da se u EU boje tih visokih standarda demokratije pa bi mozda i Nemci ili Svedjani trazili isto sto se ima i u „dzravi kosova“? A sta tek reci za NEBULOZU da ce Srbi postati politicki faktor tek kada se u potpunosti integrisu u tu albansku paradrzavu i prekinu svaku vezu sa Srbijom. Vidimo na primeru Hrvatske kako izgleda ta „potpuna integracija Srba“ a tako je u drzavi koja je u EU i koja je svetlosnih godina udaljenja od „drzave kosova“ u civilizacijskom, demokratskom i svakom drugom smislu. Bez povezivanja sa Srbijom cak i ovakvom, Srbi sa Kosova bi bili osudjeni na nestajanje.
Srpskim vlastima i srbima bliskim srpskim vlastima ne odgovara ova analiza. Ali to ne mora da znaci da je netacna. Srbi sa Kosova su taoci danasnje vlasti u Beogradu. Ne smeju ni da zucnu, a kamoli da glasaju za neke druge partije, osim za onu koja se ulizuje Vucicu.
Izmedju srpske partije koju kontrolise Srbija i „srpske“ partije koju kontrolisu Albanci naravno da ce Srbi sa Kosova jednoglasno da glasaju za onu pod kontrolom Srbije. Nije tu bilo nikakvih demokratskih opcija pa da se predomislja.
Ne postoje ni kosovski Albanci kao faktor jer im se sva „snaga“ sastoji u tome sto imaju iza sebe pojedine drzave ili pojedine strukture iz tih drzava ili pojedine potplacene pojedince iza sebe. Bez njih su nista.
Ovaj Bodo Veber je strucnjak za Balkan taman koliko su strucnjaci oni koji se pojavljuju na Pinku i hvale vodju. Tako i ovaj Veber, prica ono sto je u skladu sa zvanicnom nemackom politikom u vezi Kosova a svi znamo koja je to politika i koji su to interesi Nemacke. Znamo to jos od II svetskog rata kada su Nemci na slican nacin kao i danas stali iza projekta albanizacije Kosova i otcepljenja Kosova od Srbije.