Ne stišavaju se reakcije na naslovnu stranu NIN-a sa kapijom Aušvica i naslovom “Radni logor Srbija”
Ćulibrk: Spin je da smo se ogradili od naše naslovnice
Pogodili smo u metu, javni napadi na list su pokušaj skretanja sa teme unižavanja položaja radnika, kaže glavni urednik za Danas
Naslovna strana NIN-a na kojoj je prikazana kapija Aušvica sa natpisom na nemačkom “Rad oslobađa” i naslovom “Radni logor Srbija”i dalje izaziva lavinu komentara u domaćoj javnosti.
Beograd 22. jul 2017. 08:00
Nakon što je predsednica Narodne skupštine Maja Gojković rekla da naslovnica ovog nedeljnika predstavlja “najstrašniju uvredu za Srbiju, kao i za sve žrtve nacizma, porodice žrtava i njihove potomke”, oglasili su se ministri Branko Ružić, Zorana Mihajlović, koji smatraju da ovakva naslovna strana predstavlja zloupotrebu slobodnog novinarstva, dok je Ivica Dačić ocenjuje kao “nečuveni bezobrazluk”.
Glavni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk kaže za Danas da se ovaj nedeljnik ne ograđuje od svoje naslovne strane, kao i da su javni napadi na list pokušaj skretanja sa teme unižavanja položaja radnika u Srbiji.
– Nije bilo izvinjenja i nikako se nismo ogradili od naše naslovne strane. To nije tačno i takođe je deo spina. Najbliža rođaka jednog od autora teksta u ovom broju je bila zatvorenica u Aušvicu i nikako nam nije bila namera da povredimo osećanja žrtava Holokausta, taman posla. Ovo sve što se dešava je samo dokaz da smo pogodili u centar mete, što smo i želeli. Ključni problem je što svi predstavnici vlasti koji su se u međuvremenu oglasili, a oglasilo se pola Vlade, niko od njih nije pomenuo niti jednom rečju suštinu problema. Naravno mislim na položaj radnika i kršenje njihovih prava i zakona koje je ta ista vlada usvojila. Ivan Ivanji je u svom tekstu u Dojče veleu rekao suštinu, da je ovo lažno moralisanje i skretanje pažnje sa prave teme, kaže Ćulibrk.
Na pitanje da li je nedeljniku koji uređuje otežano poslovanje, kroz osmeh ističe da “jeste zato što je povećana prodaja pa nema NIN-a na kioscima”.
Predrag Marković, istoričar i potpredsednik vladajuće SPS-a, navodi za Danas da “nije obratio pažnju” na ovu temu i da nema mišljenje o nečemu što su svi već prokomentarisali.
– Mrzi me da razmišljam o tome. Mislim da ne treba siliti i igrati se sa simbolima kao što je Holokaust. Ima nekih stvari sa kojima se ni u ironičnom kontekstu ne treba poigravati – smatra Marković.
S druge strane, istoričar Milan Radanović kaže da je spornu naslovnu stranu NIN-a razumeo kao svojevrsnu repliku na naslovnu stranu poslednjeg broja Nedeljnika na kojoj je objavljena dezinformacija o vršenju medicinskih eksperimenata od strane lekara na Golom otoku.
– U vreme najozbiljnijih protesta radnika u Srbiji u poslednjih nekoliko godina umesto da se Nedeljnik pozabavi katastrofalnim posledicama kapitalističke tranzicije, odnosno radničkim protestima kao direktnoj posledici ekonomske tranzicije, taj časopis gazi po mrtvoj lešini jugoslovenskog socijalizma. Onima koji preživljavaju i životare od bednih plata zarađenih teškim i višestruko potcenjenim radom u neretko neljudskim uslovima, rad u proizvodnim pogonima u kojima su zaposleni može izgledati kao boravak u sofisticiranom i ublaženom obliku radnog logora – smatra Radanović.
Takođe, smatra da je konačno vreme da novinari u Srbiji glasnije progovore o “zločinima kapitalizma” na ovim prostorima. Za kritike koje dolaze iz redova vladajuće koalicije kaže da su one apsolutno očekivane jer dolaze od ljudi koji su profitirali u svim ovim godinama tranzicije.
– Naravno da su komentari iz redova vladajuće koalicije i režimskih medija o neprimerenosti naslovnice način da se izvrši pritisak na kritičko novinarstvo koje, čini mi se, ponovo diže glas. Naslovna strana NIN-a vređa isključivo one kojima je dobro u ovakvom društvenom poretku, isključivo one koji su profitirali od restauracije kapitalizma, a takvi brojčano čine zanemarljivu manjinu. Zanimljivo je da njima ne smetaju desetine šovinističkih, mrzilačkih i huškačkih naslovnica Informera u poslednjih nekoliko godina – zaključuje za Danas Milan Radanović.
Namera je kritika
“Apsolutno nam namera nije bila da uvredimo žrtve Holokausta, već isključivo da kritikujemo Vladu Srbije za nepoštovanje važećih zakona o radu i štrajku, koje je sama predložila”, navodi se u saopštenju koje je potpisao glavni Milan Ćulibrk, i u kome se uredništvo NIN-a izvinjava čitaocima koje bi mogla da uvredi ilustracija na naslovnici.
povezane vesti
komentari (17)
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.
22. jul 2017.