Žarko Korać

Odložen početak suđenja za pokušaj državnog udara u Podgorici

Korać: Istorijski proces jer govori o suverenosti CG

* Javni prenos suđenja hrabra odluka i sračunati rizik, napominje sagovornik Danasa

Suđenje za pokušaj državnog udara u Crnog Gori je po mišljenju Žarka Koraća, samostalnog poslanika u Skupštini Srbije na listi Liberalno-demokratske partije, od istorijskog značaja, s obzirom na to da je deo odgovora na pitanje da li je Crna Gora (ali i Srbija), kako kaže, suverena država ili ne.

 7

Piše: S. Čongradin

Podgorica, Beograd 20. jul 2017. 13:15

Korać: Istorijski proces jer govori o suverenosti CG

Foto: FoNet/AP

– To je suđenje pokušaju da se Crnoj Gori oduzme pravo da suvereno odlučuje o svojoj državi i njenom putu u budućnosti – ističe Žarko Korać za Danas.

On dodaje da snage kojima se sude nisu nove.

– Kao 1948. u Jugoslaviji, to je priča o ruskoj želji da u svojim globalnim interesnim igrama jednu malu zemlju bezobzirno pokušaju da pretvore u svoj politički pion za manipulaciju. Naravno kao i ranije, uz pomoć dela crnogorske političke elite i mračnih delova srpskih vojnih i parapolicijskih dobrovoljaca – smatra Korać.

Sagovornik Danasa izražava zabrinutost zbog toga što je, navodi on, ogroman broj ljudi u Srbiji izložen decenijskoj medijskoj anticrnogorskoj kampanji, pa ne vidi tu očiglednu činjenicu.

– A ne radi se samo o Crnoj Gori već povezano i o budućnosti Srbije. Dakle nema važnijeg pitanja od ovog: jesmo li suverene zemlje ili sitni privesci tuđih političkih interesa? – napominje Žarko Korać za naš list.

Na pitanje kako komentariše to što je suđenje počelo bez dvojice optuženih državljana Srbije, koje zvanični Beograd odbija da izruči Crnoj Gori, sagovornik Danasa kaže da je Srbija odlukom o neizručenju očigledno postavila granicu koliko sme da se zamera Rusiji.

Žarko Korać zaključuje da je javni prenos suđenja hrabra odluka i sračunati rizik.

– Videćemo efekat – kaže naš sagovornik.

U Višem sudu u Podgorici juče je bio zakazan početak suđenja grupi od 14 ruskih, crnogorskih i srpskih državljana optuženih da su na dan prošlogodišnjih, oktobarskih izbora planirali terorističke napade u Crnoj Gori, s ciljem da nasilno smene vlast i spreče ulazak zemlje u NATO. Međutim, kako javlja N1, sutkinja Višeg suda u Podgorici Suzana Mugoša odložila je početak suđenja za pokušaj državnog udara u oktobru prošle godine, jer je odbrana optuženih tražila izuzeće specijalnog tužioca Milivoja Katnića.

Sutkinja Mugoša je zahtev odbrane uputila vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću na odlučivanje.

Za organizatore grupe optuženih označeni su ruski državljani Eduard Šišmakov i Vladimir Popov, za koje crnogorsko specijalno tužilaštvo tvrdi da su ruski obaveštajci, odnosno da su deo “ruskih nacionalističkih centara”, zagovornika panslavenske ideje ujedinjenja slovenskih naroda i sprečavanja ulaska u NATO. Ruskim državljanima će se suditi u odsustvu, stavlja im se na teret “stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju”, za šta je predviđena kazna zatvora do 15, odnosno 20 godina, prenosi N1.

Među optuženima su i penzionisani general srpske Žandarmerije Bratislav Dikić i srpski državljani Nemanja Ristić i Predrag Bogićević, koji su optuženi da su pomagali Rusima u pripremi terorističkog plana. Dikić je od oktobra prošle godine u zatvoru kod Podgorice, dok je Ristića i Bogićevića Srbija odbila da izruči Crnoj Gori.

Prema optužnici, deo zavere su i čelnici najvećeg protivnika članstva NATO u zemlji, čelnici opozicionog Demokratskog fronta, Andrija Mandić i Milan Knežević. Oni su sa još sedam osoba optuženi za stvaranje kriminalne organizacije, za šta je predviđena maksimalna zakonska kazna do 15 godina zatvora. Svi optuženi su odbacili navode optužnice, dok Demokratski front tvrdi da je reč o “montiranom političkom procesu” s ciljem “eliminacije” tog saveza s političke scene.

Kremlj je ranije odbacio bilo kakvu povezanost zvaničnih, ruskih adresa sa ovim slučajem.

povezane vesti

komentari (7)

* Sva polja su obavezna

Potvrdite

Slanjem komentara slažete se sa Pravilima korišćenja ovog sajta.

Dominik

20. jul 2017.

Tužni Srbi! Po kom bre osnovu ovde Rusi utiču na primenu zakona ili na donošenje političkih odluka? Još se niko nije pozabavio ozbiljnom analizom. O čemu se tu radi, jesu li na vlasi ruski špijuni, jesu li to bili i svi prethodni, sem pokojnog Đinđića, ili su ucenjeni, ili su korumpirani? Šta je u pitanju, zbog čega gmižemo i ponižavamo se pred njima?

vladbgd

20. jul 2017.

Ma, koji drzavni udar, ma koja suverenost?!

pera

20. jul 2017.

Navedite ko, kada i gde sprovodi anticrnogorsku kampanju u Srbiji. Bili ste na celu komisije u vezi atentata na Zorana Djindjica. Objasnite otkuda zemunskom klanu iskaznice crnogorske sluzbe bezbednosti? Ko ubija po Beogradu, Novom Sadu, Nisu ? Sta je sa Monktonom ? Cime se bavi Vladimir Popovic Beba u Srbiji? Sve sto navodite su stereotipi i nema nikakve veze sa stvarnoscu.

braka

20. jul 2017.

@Dominik Život je u pitanju a i usput nešto “malo” para.

zena

20. jul 2017.

@vladbgd “Ma koji drzavni udar, ma koja suverenost?!”…..Bahato slikovito, drsko, žalosno i već viđeno. Srpsko!

tokamak

20. jul 2017.

Samo da se razumemo ni Srbija ni Crna Gora nisu nezavisne nit ce to ikad biti. Male zemlje koje moraju da slusaju vece i to je to. Neka autonomija postoji ali sve dok ne smeta nikome. A i da bi bili nezavisni treba vam stanovnistvo sa dovoljno vere u sebe isvoje sposobnosti. To , posebno govorim za Srbiju jer tu zivim, nije slucaj. Svi veruju da samo treba da se uclanimo u EU i da stizu pare. Bojim se da ce se malo da se prevare. Svi veruju da smo mi najgori i da smo posebni jer nigde nije tako lose. I tu grese. Crna Gora je nezavisna od Rusija mozda ali i te kako zavisna od Amerike. Ako bi Amerika sutra promenila misljenje sta bi to zancilo za Crnogorsku nezavisnost. Mozda je zavere bilo mozda nije to ne mozemo znati sad(a ko zna dal cemo ikad znati) ali kad vidite te ljude koji su uhapsni njih koliko 10 je navodno pokusalo da savlada 2000 Crnogorskih policajaca i jos ko zna koliko vojske. Odmah se vidi da nisu ozbiljni cak i da su krivi. I kako sad gsn Korac moze da izvuce neki siri zakljucak. Ako bi ja sam pokusao da izvedem drzavni udar sta bi to znacilo? Ako bi mi sudil jel bi to znacilo da je Srbija povratila nezavisnost. Ili bi znacilo da nesto nije bas u redu sa mnom. Razumeo bi da je sad 200 dobro organizovanih gradjana Srbije preslo u Crnu goru i pokusalo nesto da uradi ali to nije slucaj. Mislim da misljenje gsn Koraca ne bi vise trebalo da bude vazno u Srbiji ako misli da bude nazavisna 😉

Dušan

20. jul 2017.

Da neko otkrije na sam dan izbora navodni državni udar, da to masovno medijski eksplotiše na sam dan izbora, faktički uvodeći neku vrstu vanrednog stanja, u zemlji u kojoj komunizam i njegova udba još nisu mrtvi, nego se kao zombiji pretvararaju iz jednog oblika u drugi-od nacionalista preko švercera cigara i ko zna čega još, do sluga albanske mafije i nato lobista, a sve da bi bili i dalje na vlasti, krali, lagali i lepo živeli bez kičme i morala, u zemlji gde je komunizam najviše uradio, što fizičkim likvidacijama nepodobnih, što duhovnom torturom nad srpskim narodom, kako bi se stvorila najveštačkija nacija na ovim prostorima, a sve u cilju da se trajno oslabi srpsko nacionalno tkivo. Treba biti moralno i filozofsko ništavilo pa se ne zapitati, kako baš pored toliko stotina i hiljada dana državni udar na dan izbora otkri hvaljeni, u ovom jadnom i žalosnom tekstu, mafijaški režim Mila Đukaovića. A pominjati 1948 u pozitivnom kontekstu dokazuje da je komunizam po srpski narod bio i ostao najveće zlo koje ga je moglo zadesiti.